در حالی که به نظر می رسد طیف گسترده ای از دی جی ها جوان هستند، سبک هایی که کمی قدیمی تر می باشند و از شروع صنعت دی جی شکل گرفته اند، همراه با دی جی های آن زمان رشد کردند و تا به امروز باقی ماندند که هنوز برخی از آن دی جی ها به نوعی صاحب سبک و پیشگامان آن سبک ها می باشند. پس سن چیزی جز یک عدد نیست و ما در این مقاله 10 شخصیت پر نفوذ دی جی موسیقی الکترونیک که بالای 50 سال سن دارند را به شما  معرفی می کنیم.

DJ Jazzy Jeff

DJ Jazzy Jeff

دی جی جیزی جف یک اسطوره ی واقعی در پلی کردن با ترن تیبل ها می باشد. او اکنون 54 ساله است و در جامعه ی دی جی هیچ کس نمی تواند منکر مهارت ها و تجربه ی او بشود. او از سال 1980 به شدت شروع به کار کرده است و تا به امروز هیچ نشانه ای از کند شدن سرعت فعالیت موسیقی او دیده نشده است. و همچنان هم تور ها و مصاحبه های زیادی را در سرتاسر دنیا انجام می دهد. او در طول دوران فعالیت حرفه ای اش در مسابقات زیادی برنده شده و جوایزی از جمله قهرمانی DMC، چندین جایزه و نامزدی گرمی و American Music Awards را دریافت کرده است.

Ben Watt

Ben Watt

او تنها یک دی جی نیست بلکه خواننده، ترانه سرا، نویسنده و همچنین موسیقیدان نیز می باشند. او در ابتدا یک موسیقیدان سبک جاز و نویسنده ی کتاب های بیزینس بود و به نوعی مسیر زندگی اش با موسیقی گره خورده است. بن همچنین لیبل های موسیقی موفقی را برپا کرده است که برای سبک های دیپ هاوس و تکنو می باشند، او اکنون 56 ساله می باشد.

Carl Cox

Carl Cox

تنها چیزی که در یک جمله می توان درباره ی کارل کاکس بگوییم این است که او نماد موسیقی هاوس و تکنو می باشد، او اکنون 56 ساله است و به صورت مکرر هر ماه در برنامه ی Essential Mix از رادیو BBC ست های خود را پخش می کند، او دارنده ی دو لیبل ضبط می باشد و دارای اعتباری می باشد که در هر فستیوالی دارای استیج مخصوص خودش می باشد. اجراهای او در کلاب ها و فستیوال هزاران مخاطب را از سرتاسر دنیا به خود جذب می کند.

Derrick May

Derrick May

دریک می با ایجاد یک نوع جذاب تر و آینده نگر تر از موسیقی سبک هاوس که بعد ها به داب تکنو تبدیل شد به همراه دوستانش Juan Atkins و  Kevin Saundersonبه قطبی از موسیقی دیترویت تبدیل شده بود. او برای دو سال 2003 و 2004 مسئول فستیوال Detroit Electronic Music Festival و با تغییر نام این فستیوال به Movement  دارای اعتبار شد. امروزه او را به عنوان صدای تکنو دیترویت می شناسند، و او به صورت منظم در یک برنامه ی توریستی بین المللی دی جی می کند. او اکنون 55 ساله است.

Jeff Mills

Jeff Mills

جف میلز که با عنوان جادوگر “The Wizard” نیز شناخته می شود اکنون 55 ساله می باشد و بیشتر معروفیتش را بخاطر استفاده از سه دک، یک درام ماشین 909، و پخش بیش از 70 ترک در یک ساعت به دست آورده. او در میان هنرمندان تکنو بسیار محترم است و حتی Eminem نیز از او حمایت کرده است، در آهنگ Groundhog Day از آلبوم Marshall Mathers LP 2  امینم از کشف کردن یک دی جی با میکس های فوق العاده می گوید و گفته اگر شما به The Wizard گوش نمی دهید نصف عمرتون را از دست داده اید. جف میلز در یک از کارهای بزرگش در همکاری با ناسا یک میکس تیپ را بر روی یک صفحه ی گرام طلایی به اعماق کائنات فرستادند تا روزی به دست فرازمینی ها برسد.

Pete Tong

Pete Tong

پت تانگ یک سفیر جهانی برای موسیقی الکترونیک است و هنوز هم یکی از قوی ترین ها می باشد. او به عنوان یکی از مجریان تلوزیون BBC، برای سال های زیادی میزبان برنامه ی محبوب Essential Mix بوده است. , او همچنان هنوز در حال برگزاری تور های خارج کشور است و در کلاب شبانه ی پاشا در ایبیزا اقامت طولانی دارد و پلی می کند. او به عنوان یک دی جی که سبک های مختلف و دوره های زیادی را گذرانده است سابقه ی درخشانی دارد و یکی از سخت کوش ترین دی جی ها می باشد. و اکنون 55 ساله است.

Paul Oakenfold

Paul Oakenfold

Paul Oakenfold دو مرتبه به عنوان بهتریی دی جی دنیا انتخاب شده است. او در طول سالهای فعالیتش افراد بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است. ممکن است نام لیبل ضبط او یعنی Perfecto Records به گوش شما رسیده باشد، او همکاری های زیادی را در دوران طلایی خودش داشته است. اولین برنامه ای که او در آن دی جی کرد یک اجرای موسیقی Soul در یک بار بوده است. او همچنین با دی جی Jazzy Jeff نیز همکاری داشته است و ترک های خوبی را نیز برای Madonna و Cher نوشته است.

Grandmaster Flash

Grandmaster Flash

او یکی دیگر از پیشگامان سبک هیپ هاپ است که در این سبک نفوذ بسیاری داشته و بر روی افراد زیادی تاثیر گذاشته است و حتی با وجود اینکه در حال حاضر 61 ساله است هنوز هم یکی از بهترین هنرمندان هیپ هاپ است. او در کنار گروه Furious Five اولین شخصیت هیپ هاپ بوی که به سالن مشاهیر Rock & Roll معرفی شد. Grandmaster Flash تکنیک های اسکرچ کردن، و تکنیک های میکس punch-phrasing و backspin را به بهترین شکل تکمیل کرد و یکی از دلایل اعتبار او نیز همین ارتقا تکنیک ها بودند.

DJ Hell

DJ Hell

دی جی Hell یک افسانه ی تکنو و هاوس می باشد که مسئول بسیاری از رکورد های بزرگ Dance می باشد که در دهه ی 90 از برلین پخش می شد. او همچنین به عنوان اصلی ترین عامل الهام بخش جنبش های الکترونیک در دهه ی 80 بوده است. همچنین او جوایز زیادی دریافت کرده است و در سال 2002 توسط مجله ی GQ به عنوان “مرد سال” معرفی شد.

Norman Cook

Norman Cook

خیلی افراد او را به نام اصلی خودش نمی شناسند، نرمن کوک یا همان Fatboy Slim یک شخصیت موسیقی الکترونیک است که برنده ی 10 جایزه ی MTV Music Awards شده است. او در کنار شاید 3 یا 4 هنرمند دیگر اساسا مسئول جنبش های موسیقی الکترونیک در دهه ی 90 بوده اند. تنها در سال گذشته او 3 اجرا در بزرگترین فستیوال های دنیا داشته است که اینها در سن 55 سالگی بزرگترین موفقیت او به شمار می آید.