ما امروز در این نوشته ۱۰ نکته بسیار خوب درباره جهان آشفته و کمی گیج گننده ساخت موزیک، میکس و مسترینگ صدا را به دانش شما میافزاییم. در همین حال، این نکته ها یادآورها اشتباهات و جنگ هایی است که گاهی روی ترک ها با آنها روبرو میشویم و کمک میکنند تا مانند همان روند ساخت قبلی پیش نرویم و زمان و اعصاب خودمان را لگدمال نکنیم.

من میخواهم تاکید کنم که این درباره نکات جاری و موشکافانه میکس و مستر کردن ترک مانند لول بندی یا کمپرس کردن درست صداها نیست. بجایش میتوانید این نکات را در جایگاه یک راهنما و دستور کار برای افتادن در راه درست برای میکس های بهتر بکار بگیرید.

۱.میکس کردن در خالص ترین حالت خود یعنی پیدا کردن بهترین تراز و بالانس بین سازهای گوناگون و ساخت یک همکنشی بین المان های صدا

نیازی به گفتن ندارد، قطعا پلاگین های EQ و کمپرسورها ابزارهای بسیار ارزشمندی در میکس هستند، اما ابزارهای مهمتر از آنها، ولوم ها و گوشهای شما هستند.

۲.بیاموزید که با هرچه دارید کار کنید.

پلاگین هایی که در DAW ارائه میشوند بیش از اندازه نیاز شما برایتان کافی خواهند بود. دریافت پلاگین های تازه و با نماهای فریبنده وسوسه برانگیز است، اما واقعیت این است که بیشتر از این که به شما کمک کند، بیشتر زمان شما را میدزدد، به ویژه زمانی که بخواهید تازه نخستین راههکارها با آن را یاد بگیرید.

۳.خوب شنیدن حیاتی است اما قطعا نیازی نیست گران ترین تجهیزات را بخرید.

یک جفت مانیتور استودیویی یا به جای آن هدفون استودیویی که میتوانید به صدای آن اعتماد کنید و یک محیط استودیویی که در آن احساس آسودگی کنید هر دو پیش شرط دستیابی به پیامدهای خوب هستند.

۴.به موزیکی که دوستش دارید گوش دهید و آن را بسیار موشکفانه آنالیز کنید.

یاد بگیرید که منتقدانه و همیشه با پرسش های زیاد به موزیکی که دوستش دارید گوش دهید، چه موزیک خودتان چه موزیک دیگران فرقی ندارد، شما باید از توانایی شنیداری خود در جایگاه یک سنجشگر و مرجع استفاده کنید. کدام کورس از بقیه بالاتر است؟ افکت های روی صدای خواننده لید چه میباشد؟ چگونه صدای گیتار به این صورت درآمده ؟ این میکس چه حسی را به شما منتقل میکند؟

اینها نمونه پرسشهایی هستند که در طول گوش دادن به موزیک اگر به آنها توجه کنید، درک بهتری از ساخت آن موزیک به شما میدهند و همچنین میکس را برایتان ساده تر میکنند.

۵.هرچه بیشتر میکس کنید، در آن بهتر خواهید شد.

تمرین، تمرین و دوباره تمرین. این همه چیزی است که نیاز دارید، اگر در میکس کردن صد بار شکست بخورید، در هر بار از این شکست ها چیزهای ارزشمندی میآموزید که اگر آنها را فراموش نکنید و یادداشت کنید تا برای همیشه در ذهنتان بماند، میتوانید هرچه زودتر و با شتاب بیشتری به میکس ایده آل خودتان نزدیک شوید.

۶.اگر گیر کرده اید، از نخستین گام دوباره آغاز کنید.

با این کار شما زمان ضمانت شده ی خودتان را پس انداز میکنید و از این برهمریختگی عصبانی نمیشوید. میتوانید پروژه های نا موفق را کنار بگذارید و زمانتان را روی آنها نگذارید و بدنبال ایده های تازه بروید. اما اگر پروژه ای برایتان از  اهمیت ویژه ای برخوردار است بکوشید تا لاین های آن پروژه را از نخستین گام های ساخته شده و دانه به دانه بررسی کنید تا ببینید چه چیزی درمیکس شما خوب و جا افتاده است و چه چیزی بد و ناهنجار.

۷.به سلیقه و داوری خودتان اعتماد کنید.

این چیزی است که شما را بی همتا میکند. این درباره اعتماد به نفس شما است که نه تنها در آهنگسازی بلکه در هر زمینه ای به شما نیروی دوچندان می‌بخشد.

۸.کلید Solo روی لاین ها بدترین دشمن شما در میکس است.

به یاد بسپارید که هیچ کس اهمیتی نمیدهد که برای نمونه لاین Kick یا ملودی شما به تنهایی چه صدای رسا یا درخشنده ای دارد. چیزی که از دید شنونگان دارای اهمیت و ارزشمند است صدای کلی ترک شما است. پس از سولو کردن لاین ها در هنگام میکس بپرهیزید و بکوشید تا صداهای مورد نظرتان را به صورت یکپارچه و در کنار هم بشنوید و میکس کنید.

۹.اهمیتی ندارد که چه DAW را بکار میبرید.

اینکه صدای شما خوب شود یا بد، به DAW برگزیده شده شما بستگی ندارد. آنها همگی ابزارهای یکسان و مطابق با استانداردهای آهنگسازی دیجیتالی روز هستند و باهم در برخی از ویژگی های افزوده بر سازمان تفاوت اندکی دارند. پس خوب شدن صدای شما به این بستگی دارد که این ابزارها را چگونه بکار میبندید.

۱۰.به یادبسپارید که هرچقدر تجربه شما زیاد باشد، هرگز ۱۰۰٪ راضی نخواهید شد.

پس به خودتان سختگیری بیش از اندازه نداشته باشید و تا میتوانید با اندیشه درست پیش بروید. زیرا همیشه چیزی برای گیر دادن و بهتر کردن وجود خواهد داشت و هیچ چیزی صد در صد بدون نقص نیست. پس کمالگرایی را کنار بگذارید.

منبع DJCMAG :  هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.