ساختن ریمیکس کاری سرگرم کننده و خلاقانه است و حتی می‌تواند برایتان کاری پر سود نیز باشد. در این نوشته ما شما را با ۵ نکته ارزشمند برای نزدیک شدن به روش‌هایی که شاید هیچ وقت در دیدگاهتان نبوده است آشنا می‌کنیم.

از آنچیزی که مایه‌ی برجسته شدن آن ترک شده است نگهداری کنید

-از آنچیزی که مایه‌ی برجسته شدن آن ترک شده است نگهداری کنید

تله و ماهیت گرفتار کننده‌ی ترک را مشخص کنید، چه بیس لاین، چه لید، وکال و هرچیز دیگری می‌توانند مایه‌ی فریبنده و گیرا شدن آن ترک باشند. آنها برای شما چیزهایی هستند که زمینه ساز شناسایی فوری آن ترک می‌شوند. گزینه‌ی شما این است که آن تله‌ها را شناسایی کنید و آنها را گسترش بدهید و یا نت‌های زیاد تری به آنها بیافزایید یا ساختار آنها را به روش خودتان از نو بنویسید. به این شیوه شما به شنوندگان این آگاهی را میدهید که این ترک از همان ترک خاطره انگیز و پر شنونده‌ای که با آنها خاطره داشته‌اند سرچشمه گرفته است و همان ایده را دنبال می‌کند.. پس آنها از شنیدن این ترک ریمیکس خوشحال می‌شوند و شنیدن آن نواهای آشنا به روشی جدید و خلاقانه برای گوش شنوندگان لذت بخش خواهد بود. پس این کار به نوعی یک جور بازسازی به شمار می‌رود.

دوباره بررسی کنید که چه چیزی در ترک اصلی آن را گیرا کرده است

-دوباره بررسی کنید که چه چیزی در ترک اصلی آن را گیرا کرده است

حتی اگر ریمیکس شما به پایان رسیده بود، بازنگری کنید و ببینید که صداهای شما تا چه اندازه نزدیک به صداهای کار اصلی است و توجه کنید که صداهای شما باید از انرژی و حال هوای تازه تری برخوردار باشند. اگر لاین‌های ساخته‌ی شما به درستی بازگو کننده‌ی حالات ترک اصلی می‌باشند به این فکر کنید که چه پردازش ویژه ‌ای می‌تواند بافت و احساس قوی تری به آن ترک بیافزاید. برای نمونه افکت‌های خاص روی صدای گیتار و یا ملودی‌ها را آزمایش کنید.

تکه تکه کنید و برش دهید

-تکه تکه کنید و برش دهید

ابزارهای ویرایش لوپ‌ها در هنگام ساختن یک ریمیکس دوستان خوب شما هستند. پلاگین یا یک ویژگی در DAW خودتان را پیدا کنید که به شما توانایی لوپ گرفتن بدهد تا بتوانید آنها را شناسایی و دوباره ویرایش کنید. بنابراین شما در این گام می‌توانید چهره‌ و ماهیت این لوپ‌ها را نگه دارید ولی صدای ضرب‌ها را بدون نیاز به دسترسی به فایل‌های MIDI ترک اصلی جایگزین یا دگرگون کنید. همچنین می‌توانید ابزارهای رندومایز کننده‌ی (تصادفی) لوپ‌ها و سمپل‌ها و دیگر پلاگین‌های خلاقانه‌ی افکت MIDI مانند آرپژگیتور را نیز برای انجام تغییرات به کار بگیرید.

پروژه‌تان را دوباره از نو ردیابی کنید

-پروژه‌تان را دوباره از نو ردیابی کنید

وسوسه‌ی لایه سازی و زیاد کردن لایه‌ها روی یک ریمیکس همیشه می‌تواند جوابگو باشد. شما می‌توانید آن ترک بازسازی شده‌ی خودتان را دوباره از اصلی ترین ریتم‌ها شروع به گوش دادن کنید و لاین‌های نو با ایده‌هایی متفاوت را آزمایش کنید و مانند یک جور چین آن لایه‌ها را با یکدیگر ترکیب و بررسی کنید و ببینید که انرژی کدام یک از بیس لاین‌های شما درخور صدای بیس آن ترک ریمیکس می‌باشد. نشانه‌گیریتان را روی پایه‌های بنیادی ترک بگذارید. درام ‌، بیس و وکال به همراه لاین‌های گرووی و ماندگار از المان‌های کلیدی هر ترک‌ می‌باشند. همچنین اگر خوش شانس باشید که لاین‌های ترک اصلی و پروژه‌ی آن را در اختیار داشته باشید دستتان برای انجام ویرایش‌های بهتر روی لاین‌های ریمیکس شما بازتر خواهد بود. پس تلاش کنید تا با سازنده‌ی اصلی آن اثر ارتباط برقرار کنید و درخواستتان را با او در میان بگذارید.

می‌توانید ریمیکس خودتان را به یک مش-آپ تبدیل کنید

-می‌توانید ریمیکس خودتان را به یک مش-آپ تبدیل کنید

ساختن یک ترکیب فوری در جایی که آهنگ و وکال همزمان پخش نمی‌شوند می‌تواند کار آسانی باشد، اما کم کردن فرکانس های صدای ترک اصلی برای جدا کردن وکال از آن کاری دشوار است. این تکنیک معمولا در هیپ هاپ کاربرد دارد و هنگامی که خوانند با صدای بیت کم می‌خواند و صدای ملودی و ریتم پایین می باشند می‌تواند به خوبی جواب بدهد و احتمالا شما برای تنظیم کلید موسیقی ترک اصلی با کلید ریمیکس خودتان به مشکلی بر نخواهید خورد. اما به یاد داشته باشید که می‌توانید گام هر آوازی را دوباره در DAW خودتان تغییر دهید و یا ابزارهای مفیدی مانند Melodyne را به کار بگیرید.

منبع دی جی سنتر :‌ هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.