اگر تاکنون در هنگام کار در DAW و ساخت و پردازش صداهایتان راه را گم کرده اید و در نرم افزار سردرگم شده اید این نوشتار برای شما است. همه ما در این موقعیت بوده ایم. ساخت صدا یک هنر بدون فرم و باز است  و به همان اندازه گسترده است که فراموش کردن چیزی که میخواستید بسازید نیز آسان است. من در این نوشتار ۷ ترفند ساخت صدا که در دراز مدت بسیار پرکاربرد و پاسخگو بوده اند را به شما میگویم، این ترفند ها باعث میشوند تا شما در راه درست بمانید و با الهامات خود پیش بروید و DAW را به محیطی خلاقانه برای خودتان تبدیل کنید.

۱.همه چیز را رکورد کنید

۱.همه چیز را رکورد کنید

بهتر است هنگام آزمایش کردن یک صدای تازه روی میکس پروژه خود علامت رکورد را روشن کنید تا اگر قطعه ای زیبا و سکوئنسی خوب نواختید آن را از دست ندهید و داشته باشید تا بتوانید آن را پردازش کرده و در موزیک خود بکار بگیرید. همچنین به همراه داشتن یک رکوردر صدا و در همه جا و ضبط صداهای عجیب و غریب یا صداهای دوست داشتنی در محیط بیرون از خانه و یا در طبیعت یک منبع الهام بسیار نیرومند و کارسازی است که شاید هیچ جای دیگر نتوانید چنین چیزی را پیدا کنید. رکورد صداهای ریتمیک و ملودیک در محیط پیرامون ما حتی با میکروفون موبایل و بازسازی یا احیای کیفیت آن نیز به همان اندازه برای شما خوب خواهد بود. پس نداشتن رکوردر مخصوص را بهانه نکنید تنها کافی است این الهامات را دریافت و درک کنید.

۲.کژی (Distortion)

۲.کژی (Distortion)

پلاگین های Saturation، Overdrive و Distortion برای اشباع سازی و به گونه ای شخصیت دادن به صدا و برجسته کردن آن به کار میروند و شما میتوانید با فیلتر گذاری آنها به صورت Pre یا Post (پیش یا پس از سیگنال صدا) برای کنترل یا برجسته کردن صدا آستین بالا بزنید. همچنین میتوانید این افکت ها را به صورت پارارل یا موازی در کانال های AUX بکار ببرید. هر کدام از این روش ها پردازش ویژه خودشان را روی سیگنال انجام میدهند و الگوی خاص خودشان را میسازند، بنابراین بکوشید تا روی سیگنال های خام و نپخته خود هر روش را جداگانه آزمایش کنید تا نتایج گوناگونی که به دست میآید را دریابید و در جای درستش آن را به کار بگیرید.

۳.زنجیره وار سازی (Sidechaining)

۳.زنجیره وار سازی (Sidechaining)

سایدچین کردن کنشی است که در فرایند فشرده سازی سیگنال باید آن را در نظر داشته باشید. کاری که این ابزار نیرومند برای شما انجام میدهد و  بیشتر در کمپرسورها یافت میشود و یا میتوانید در برخی از پلاگین های LFO مانند LFOTools به آن دسترسی داشته باشید، که عبارت است از کاهش ولوم سیگنال ها در هنگام ضرب های Kick است. این عملکرد برای بیشتر سیگنال ها پاسخگو است و خصوصا برای بیس لاین ها و پد ها اعمال میشود و همچنین روشی پاسخگو است که در همه ترک های الکترونیک مدرنی که از ریتم ۴/۴ پیروی میکنند بکار میرود. دریافت ارزش مکانیزم این ابزار و کاری که با صدا انجام میدهد شما را به سطح تازه ای از آهنگسازی میرساند. سایدچین کردن صداهای شما را در زیر کوبش های Kick بریده بریده میکند و پویایی و گیرایی و هماهنگی بیشتری به میکس شما میدهد.

۴. اکولایز را مانند یک فیلتر خلاقانه به کار بگیرید

۴. اکولایز را مانند یک فیلتر خلاقانه به کار بگیرید

به جای اینکه بخواهید برای پردازش صدای خود بخواهید پلاگین های بی اندازه ای را در DAW خود بیاورید تا همه آنها را آزمایش کنید تا یکی را بپسندید، بهتر است که زمان خودتان را به تجربه کردن با پلاگین اکولایزر بپردازید. شک نکنید اگر به کارکرد اکولایزر دلخواه خودتان به خوبی چیره شوید میتوانید داینامیک و پویایی و زندگی بسیار خوبی به صدای خود ببخشید. با پر کردن کانال از پلاگین ها تنها روند پردازش صدا را پیچیده میکنید و دیر تر به نتیجه دلخواه از پردازش سیگنال خواهید رسید. اکولایز کردن نیمی از هرگونه پردازش صدا است.

۵.پلاگین های بکار رفته در میکس

۵.پلاگین های بکار رفته در میکس

ترکیب چیدمان پلاگین هایی که برای پردازش و به ویژه میکس در یک پروژه به کار گرفته میشوند در نتیجه نهایی تاثیر بسیاری دارد. بگونه ای که برای نمونه پیامد و اثری که یک چیدمان پلاگین کورس-فیلتر-ریورب دارد بسیار متفاوت تر از وارونه ی همین چیدمان است. یا اگر شما یک ریورب را پیش از کمپرسور و سایدچین بگذارید اثرش متفاوت از زمانی است که ریورب پس از کمپرسور قرار میگیرد. هیچ قانونی درباره چیدمان پلاگین ها وجود ندارد، شما میتوانید با پس و پیش کردن پلاگین ها اثرات گوناگون آنها را بشنوید و بهترین چیدمان را پیدا کنید اما وجود یک پلاگین اکولایزر و کمپرسور در ابتدای هر کانال چیزی گریز ناپذیر است که برای استحکام و ثبات سیگنال اولیه نیاز است. همچنین استفاده از بسته های پلاگین پردازشی مانند T-Racks یا Fabfilter برای یکپارچگی بیشتر کیفیت صدا نیز پیشنهاد میشود.

۶.تنظیمات خود را ذخیره کنید

۶.تنظیمات خود را ذخیره کنید

شاید این مورد چیزی باشد که کمترین اهمیتی به آن داده نمیشود و در هر پروژه تازه یک سری از تنظیمات میکس و فضاسازی های تکراری را به بخواهید بچینید. این کار افزون بر زمانی که از شما میگیرد، همچنین میتواند باعث فراموشی و از دست رفتن یک ترکیب خوب شود که در پروژه پیشین شما آن را کشف کرده بودید. شما با ذخیره سازی برخی تنظیمات مانند تنظیمات وایت نویزها، FXها، زنجیره افکت های خاص فضاسازی که از ترکیب چندین پلاگین حاصل میشوند و تنظیمات افکت رک لاین ها برای مرحله میکس پروژه و یا تنظیمات پچ های سینتی سایزری که خودتان آنها را خلق کرده اید، میتوانید با اطمینان کامل در هنگام برخورد به نیازهای تکراری مانند نیاز به آن صدای سینت خاصی که ساختید یا نیاز به آن افکت صدای ویژه آنها را روی پروژه های خودتان به سرعت بارگذاری کرده و به کار بگیرید. این کار علاوه بر سرعت بخشیدن به فرایند آهنگسازی همچنین باعث میشود تا شخصیت موزیکی شما چهارچوب های خودش را پیدا کند و شکل بگیرد.

۷.لایه بندی بافت ها

۷.لایه بندی بافت ها

هنگامی که بافت ها و لایه های مقابل هم را میسازید، دامنه صدا گسترش میابد و میتواند روی دیگر صداهای تمیز و صیغل یافته شما اثر بگذارد. پس در هنگام ایجاد بافت و لایه ها برای پرتر نشان دادن صداها هوشمندانه عمل کنید تا صداها گل آلود و ناپیدا نشوند. برای نمونه اگر به فرکانس های پایین بیشتری نیاز دارید یک موج سینوسی یا سه گوش را در بخش های پیچیده فرکانس میانی بیافزایید، یا یک نویز شنی را با الگوی بیس لاین هماهنگ کنید تا صدای بیس لاین رمزآلودتر و فریبنده تری بسازید همچنین با یک وایت نویز نیز میتوانید لید های گیرا تری ایجاد کنید. این لایه بندی درست و به دقت بافت ها باعث به وجود آمدن چسبندگی بیشتر صداها در میکس خواهند شد و خلق صداهای باورنکردنی خواهد شد.

منبع DJCMAG : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.