آیا شما یک دی جی تازه کار مشتاق هستید؟ در یک وضعیت دشوار گیر کرده اید که نمی توانید تصمیم بگیرید با چه تجهیزاتی حرفه ی دی جی خود را شروع کنید؟ نگران نباشید. این مقاله در مورد شروع حرفه ی دی جی و پیدا کردن بهترین کنترلر دی جی برای میکس های شما می باشد.
بیایید به صورت مختصر درباره‌ی کنترلر های دی جی صحبت کنیم تا مفهوم و کارایی آن را بهتر متوجه شوید. کمی دانش پس زمینه به شما کمک می کند تا در ضمن سرمایه گذاری در تجهیزات دی جی مانند کنترلر های دی جی بتوانید در خرید خود بهترین تصمیم را بگیرید. به خاطر داشته باشید در هر زمانی که یک کنترلر دی جی انتخاب می کنید، مهم است که کمی تحقیق کنید و انتظارات مورد نظر خود از یک کنترلر دی جی را مشخص کنید.
از خودتان چند سوال مهم بپرسید. از جمله اینکه، به چه نوع کنترلری نیاز دارید؟ آیا می خواهید قابل حمل باشد یا نه؟ آیا به دنبال ناب ها یا کلید های اختصاصی یا دیگر سخت افزار هایی که به شما در بیت‌مچ کردن و ارائه ی یک میکس تمام عیار کمک کنند هستید؟ این ها همگی باید متناسب با نیاز و انتظارات شما باشد و به آنها بستگی دارد.
از روی تجربه، می توانیم به شما بگوییم که اکثر دی جی ها به دنبال کنترلر ها و سخت افزارهایی هستند که دارای کلیدها و ناب هایی باشند که تنها برای یک منظور ساخته شده باشند و نرم افزار های دی جی مانند Serato DJ یا Rekordbox DJ را کنترل کنند، بنابراین شما می توانید دسترسی و آزادی عمل بیشتری بر روی ویژگی های نرم افزاری داشته باشید و به ما اعتماد کنید وقتی که می گوییم این کنترلر ها کار شما را بسیار راحت تر خواهند کرد.
از طریق این راهنما شما می توانید ویژگی ها و عواملی که برای خرید کنترلر دی جی مهم هستند را به راحتی جست و جو کنید. همیشه در هر خریدی تحقیقات خود را انجام دهید و هرگز تصمیمی بدون آگاهی کامل نگیرید، زیرا یک تصمیم اشتباه می تواند ذوقِ دی جی شما را کور کند. کنترلرهای دی جی و امثال آن با سرعت برق آسایی رو به رشد هستند و این صنعت به سمت تکنولوژی های جدید تری رفته است تا طراحی های عالی را ارائه دهد.
در حال حاضر تعداد زیادی کنترلر دی جی در بازار وجود دارد که هر روز تعداد آنها رو به افزایش است. شما می توانید از این لیست گسترده، گزینه های سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز خود را انتخاب کنید ، که به طرز چشمگیری هر روز تجربه کاربران را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. شما به عنوان یک علاقه مند به دی جی اکنون گزینه های زیادی را در مورد خرید کنترلر پیش رو دارید که باید انتخاب خود را با توجه به بودجه، قدرت عملکرد، کاربری، قابلیت حمل و انتخاب نرم افزار انجام دهید.
اما انتخاب های متنوع نیز با نکات مثبت و منفی همراه می باشند. گزینه های متعدد و افزایش تعداد مارک ها و مدل های موجود در بازار همیشه روند تصمیم گیری را پیچیده می کنند. ما در این مقاله جنبه هایی از خرید کنترلر را در نظر گرفته ایم که می توانند در تصمیم گیری شما مفید باشند.

عواملی که باید هنگام خرید یک کنترلر خوب در نظر بگیرید:

اکنون، ممکن است شما بودجه ی زیادی برای خرید اولین کنترلر خود داشته باشید، اما با این حال، هر زمانی که به دنبال خرید یک کنترلر خوب باشید، باید این عوامل را در ذهن داشته باشید. بیایید باهم نگاهی به این عوامل بیاندازیم.

ویژگی ها و خواص

خب، شروع حرفه ی دی جی سخت است و سخت ترین بخش آن انتخاب تجهیزات مناسب برای شروع با آنها می باشد. اولین و مهم ترین عاملی که باید در نظر بگیرید ویژگی ها، خواص و عملکرد های کنترلر می باشند. ما بیشتر نمی توانیم بر روی این مورد تاکید کنیم، اما این مهمترین عامل برای جست و جو و تحقیق می باشد. اگر تازه کار هستید، قضاوت کردن در مورد این ویژگی ها و اینکه بدانید کدام یک از ویژگی ها برای شما مناسب و کدام یک نا مناسب از سایرین می باشند کمی دشوار است.
چند مورد از مهم ترین و تاثیر گذار ترین ویژگی ها که باید مورد توجه قرار بگیرند: پد های اجرایی مورد استفاده، نوع نرم افزار سازگار، گزینه های اتصال، تعداد کلید های اختصاصی موجود، نوع نمایشگر ارائه شده و نوع جاگویل برای اسکرچ کردن هستند.

طراحی

به صراحت می توان گفت که طراحی و شمای دستگاه تاثیر بسزایی در هنگام خرید محصول ایفا می‌کند و این نظریه کاملا با وضعیت دی جی تناسب دارد. دی جی کردن تماما تحت تاثیرِهویت شخصی کاربر است. هیچ کس از شما نمی خواهد که بخاطر زیبایی ظاهری کنترلر خود پلی کنید، اما قطعا ویژگی مهمی است که باید در نظر بگیرید. آیا نوع شخصیت شما با دستگاهی که می خرید تشخیص داده می شود؟ آیا آن تاثیری بر روی ذهنیت مخاطب شما باقی می گذارد؟ اینها سوالاتی هستند که باید در هنگام خرید دستگاه از خود بپرسید. اگر کنترلر دی جی را دیدید و آن با میز هنری شما مچ بود و ویژگی های مورد نظر شما را داشت، شک نکنید و فورا آن را به خانه ببرید، البته پس از پرداخت هزینه ی آن..

ترن تیبل ها و میکسر ها

ممکن است فکر کنید که با وجود فناوری مدرنی که اکنون در دسترس است، چه نیازی به در نظر گرفتن ویژگی های سنتی می باشد؟ خب جواب این است که شما از کم شروع می کنید. شما نمی توانید یک دی جی حرفه ای بشوید بدون آنکه کنترلر های دی جی سنتی و رایج را بشناسید. شما باید تا جایی که بودجه تان اجازه می دهد از کنترلر های دی جی اصلی و پایه استفاده کنید که بیشترین اهمیت را دارند و هنر دی جی را قبل از رفتن به دنبال اجرا های بزرگ با استفاده از این سخت افزار ها یاد بگیرید.
برای یادگیری اصول اولیه، اولین چیزی که شما باید در نظر بگیرید که شامل اندازه، نوع و جنس فیدر های تمپور، تعداد کلید‌های Cue، کلید Play که بر روی ترن تیبل، دک و میکسر ها یا کنترلر ها می باشد. بگذارید یک نمونه از این کنترلر ها را بررسی کنیم که برای همه ی مبتدیان بهترین نوع این ابزار ها را ارائه می دهد. بله ما در مورد Traktor Kontrol S2 صحبت می کنیم، که دارای طرح و ترکیبی جادار، یک جنس با کیفیت و با دوام و جاگویل ها برای تمرین بیت‌مچ آنالوگ می باشد.
نرم افزار این دستگاه تراکتور می باشد که جزو بهترین نرم افزارهای روز دنیاست و‌ در اکثر اجراهای معتبر دنیا از آن استفاده می شود، همچنین برای تازه کاران فوق العاده است و به آنها کمک می کند تا به مرور به یک حرفه ای تبدیل شوند. با این حال اگر شما با اصول کنترلر های دی جی، اسکرچ کردن، ترن تیبل ها و … آشنا هستید، توصیه می کنم کنترلر های دی جی Pioneer و Denon استفاده کنید که دارای نرم افزار، Serato DJ Rekordbox و سخت افزار هایی با کیفیت  بالا هستند. این کنترلر ها ارائه دهنده ی انواع مختلفی از جاگویل ها و میکسرهایی هستند که به شما در رسیدن به مهارت های پیشرفته در پلی کردن کمک می کنند.
ما کنترلر های دی جی را که جاگویل یا فیدر تمپو ندارند مانند: Native Instruments S5 را برای مخاطبان مبتدی که تا به حال تجربه دی جی کردن نداشته اند پیشنهاد نمی کنیم، ممکن است آنها فریبنده و جذاب به نظر بیایند اما شما باید برای شروع دی جی به عنوان یک تازه کار دستگاهی را استفاده کنید که با ویژگی های راحت کننده اش شما را در دی جی کردن تنبل بار نیاورد. اصول اولیه‌ی یادگیری دی جی در این نوع از دستگاه‌ها به دلیل تعبیه‌ی ویژگی های راحت کننده در نظر گرفته نمی شوند و اگر شما پلی کردن به وسیله ی فیدر های گام وتمپو و جاگویل ها را بلد نباشید کار کردن با دستگاه های اصلی و استاندارد تر برای شما تبدیل به کاری پیچیده خواهد شد. پیشنهاد ما به شما این است که برای شروع کنترلر هایی بدون جاگویل و تمپو فیدر خریداری نکنید.

قیمت

هر چیزی قیمتی دارد، اما نکته ی اصلی این است که باید ببینید آیا این سرمایه گذاری ارزشش را دارد یا خیر. بودجه یک فاکتور مهم برای جست و جو کردن در هنگام خرید است که نسبت به آن باید نیاز های خود را در نظر بگیرید. محدوده ی کلی قیمت کنترلر دی جی بین 100 تا 3000 دلار می باشد و شما باید ویژگی های مورد نیاز خود را با محدوده ی قیمت کنترلر ها مطابقت دهید و تحلیل کنید که با بودجه تان چه کنترلری با ویژگی های مورد نظر شما را می توان تهیه کرد. اگر مبتدی هستید باید با کنترلرهایی شروع کنید که از همه لحاظ پیشگام هستند مانند پایونیر DDJ-SB3، نیومارک MixTrack Platinum و PartyMix. حتی اگر پول آن را هم داشته باشید که یک دستگاه بزرگ تر بخرید ، نباید این کار را انجام دهید چون کار کردن با آنها پیچیده تر می باشد و شما را از یادگیری اصول اولیه دور می کنند.
اگر شما یک متخصص هستید یا حداقل دانش پایه و تمرین مورد نیاز برای کار با کنترلرهای دی جی را دارید، داستان برای شما متفاوت خواهد شد و می توانید گزینه هایی با قیمت های بالاتر مانند پایونیر، DDJ-RZX Tractor Kontrol S8 یا Denon DJ MCX8000 را انتخاب کنید. اگر تخصص کار کردن با کنترلرها را دارید از پرداخت هزینه ی بیشتر دریغ نکنید و مطمئن باشید که تک تک سکه های سرمایه گذاری شده ی شما ارزش آن را خواهند داشت.

نرم افزار

بسیاری از افراد تمایل دارند تا بدون توجه به نرم افزاری که توسط کنترلر دی جی ارائه می شود، تنها روی سخت افزار مورد نظر خود تمرکز داشته باشند و آن را یاد بگیرند. درست است ما دوست نداریم که با توجه کردن به نرم افزار، استرس های خود را افزایش دهیم ، اما نرم افزار عامل مهمی است که یک کنترلر دی جی را در لیست بهترین کنترلر ها قرار می دهد. ممکن است حتی برخی افراد بگویند که نرم افزار مورد استفاده ی شما از سخت افزار هم مهم تر می باشد.
همیشه تحقیقات خود را قبل از سرمایه گذاری انجام دهید و در رابطه با این موضوع به شما پیشنهاد می کنم تا نرم افزار های نسخه ی آزمایشی موجود را قبل از خرید سخت افزار امتحان کنید. انعطاف پذیر ترین و محبوب ترین نرم افزار دی جی  در حال حاضر Traktor Pro ، Serato DJ ، Rekordbox DJ یا  VirtualDJ هستند. شما چه متخصص باشید و چه حرفه ای در آخر برای پلی کردن با کنترلر ها باید با یکی از این نرم افزار ها را بکار ببرید. شما باید متوجه شوید که کدام یک از این نرم افزار ها برای شما راحت تر کار می کند و نیاز های  شما را به خوبی برطرف می کنند ، در نهایت امیدواریم پس از خواندن این مقاله به صورت دقیق تر تصمیم به خرید کنترلر نمایید.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

راهنمای خرید اولین کنترلر‌‌ دی جی
4.1به ابن مقاله امتیاز بدهید !
امتیاز
نمره خوانندگان از 7 رای