معرفی دی جی کنترلر

موسیقی آوای خوشی است که همه را مشتاق شنیدن آن می‌کند. از زمان‌های بسیار دور و گذشته انسان در تلاش بوده است هنر موسیقی را ارتقا داده و کیفیت آن را بهتر کند. در دنیای مدرن امروزه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید می‌توان انواع موسیقی‌ها را پخش کرد. یکی از محصولات ضروری که می‌توان توسط آن صداها را تغییر داد و فوق العاده آن را بهتر کرد، دی جی کنترلر است. انواع دی جی کنترلرها در بازار موجود است که برای انتخاب و خرید بهترین نوع نیاز است آگاهی و دانش خود را درمورد آن‌ها بالا ببریم.

دی جی کنترلر چیست؟

یک دی جی در موسیقی‌های زنده، تدوین فیلم و تیزرهای تبلیغاتی، استودیوهای ضبط موسیقی، جشن‌ها و مراسم‌های خاص نیاز به دی جی کنترلر دارد تا بتواند به صورت همزمان به نرم افزارهای چندگانه دی جی دسترسی داشته باشد و صدای هدفون دی جی را از صدای باند تفکیک کند. با این قابلیت‌ها یک موزیک با موزیک قبلی ست می‌شود در نتیجه ریتم‌ها با یکدیگر همخوانی دارند که با این کار بدون اینکه بین دو آهنگ اختلاف سرعت ریتم وجود داشته باشد به یکدیگر سینک می‌شوند. در این صورت شنونده از موسیقی‌های پخش شده بی وقفه راضی خواهد بود و مراسم با شور و هیجان بیشتری ادامه می‌یابد.

یک دی جی می‌تواند بدون آهنگسازی، آهنگ‌های پخش شده توسط دیگران را با تغییرات محسوس در آن در مجالس، جشن‌ها و فستیوال‌ها پخش کند یا اینکه در سطوح بسیار بالاتری فعالیت داشته که مهارت‌های بیشتری را کسب نموده و صداها را به صورت فوق العاده عالی و خاص پخش می‌کنند. تجهیزات حرفه‌ای به بالا رفتن سطح کیفی کار کمک می‌کنند اما اگر انواع مختلف دی جی کنترلرها را بشناسید می‌توانید با توجه به سبک کاری و نیاز خود بهترین دی جی کنترلرها را انتخاب کرده و آن را بخرید.

انواع دی جی کنترلر

 برای دی جی کردن موزیک‌ها نیاز به یک لپ تاپ و و دی جی کنترلر با کیفیت است تا بتوان به صداهای مورد نظر دسترسی پیدا کرد. انواع دی جی کنترلرها را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

دسته اول

دیجی کنترلرها دارای کانال‌های دو و چهارگانه هستند. دی جی‌های دو کاناله به دی جی کنترلر 2 کانال و Deak2 تقسیم می‌شوند. اگر قابلیت‌های کانال افزایش یابد آنگاه آن دی جی کنترلر از نوع چهار کاناله خواهد بود.

دسته دوم

نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که با دیجی کنترلر سازگاری دارند. به عبارتی دیگر هر دی جی کنترلر با یک نرم افزار مادر سینک می‌شود که باید آن‌ها را شناخت تا مناسب‌ترین نرم افزار دی جی کنترلر را انتخاب کرد.

دسته سوم

دی جی کنترلرهای All in one دو کاره هستند که با آن می‌توان هم نرم افزار را کنترل کرد و هم اینکه بدون اینکه به لپ تاپ نیاز باشد از طریق سی دی یا فلش آهنگ‌ها را پخش کرد و از شنیدن آن لذت برد.

بهترین دی جی کنترلر برای شروع

برای خرید دی جی کنترلر برندهای مختلفی وجود دارند از جمله:

 • دی جی کنترلر امریکن آودیو (American Audio)
 • دی جی کنترلر نییتو (Native Instruments)
 • دی جی کنترلر بهرینگر (Behringer)
 • دی جی کنترلر هرکولس (Hercules)
 • دی جی کنترلر پایونیر (Pioneer)
 • دی جی کنترلر نیومارک (Numark)
 • دی جی کنترلر جمینی (Gemini)
 • دی جی کنترلر ریلوپ (Reloop)
 • دی جی کنترلر رولند (Roland)
 • دی جی کنترلر دنون (Denon)
 • دی جی کنترلر کرگ (Korg)

خرید بهترین نوع دی جی کنترلر نیاز به  تحقیق و کسب اطلاعات دارد. گزینه‌های متعدد برندهای وجود در بازار دست شما را برای انتخاب دی جی کنترلر با هر رقم بودجه، کاربری، نوع نرم افزار، قدرت عملکرد و قابلیت حمل باز می‌گذارد.

تعداد کلیدهای هر دیجی کنترلر، نوع نمایشگر، تعداد کلیدهای اختصاصی، پدهای اجرایی مورد استفاده و … همگی جزو ویژگی‌های یک دی جی کنترلر به شمار می‌آیند که باید به آن‌ها توجه خاصی داشت تا ضمن یادگیری چگونگی استفاده از آن بتوان خود را با آن دیجی کنترلر منطبق سازید.

ظاهر بعضی از دی جی کنترلرها مانند نیتیو (Native Instruments) جذاب و فریبنده است اما به جای توجه به ظاهر باید به نوعی از دی جی کنترلرها روی آورد که اجازه دهد بتوانید از سطح پایه شروع کرده و به مرور با تکرار و تمرین خود را به مراحل بالاتر و حرفه‌ای برسانید. به عنوان مثال میان انواع نرم افزارهای دی جی کنترلر، نرم افزار نوع دی جی ترکتور (Traktor Kontrol S2) از نظر کیفیت بسیار عالی بوده که برای مبتدیان دی جی گزینه خوبی است.

بعضی از دی جی کنترلرها ویژگی‌های فوق العاده‌ای دارند که میزان به چالش کشیدن آن حداقل است. ظاهرا چنین کنترلر‌هایی خوب است اما در اصل برای کسانی که سال‌ها در کار دی جی به صورت حرفه‌ای مشغول هستند مناسب است. بهترین دی جی کنترلر برای شروع باید طوری باشد که بتوان فیدرهای گام، تمپو و جاگویل‌ها را پلی کرد تا اصول اولیه یادگیری تکمیل شود.

یک دی جی کنترلر شامل دو بخش نرم افزار و سخت افزاری است که نباید از نرم افزار آن غافل شد؛ زیرا نرم افزار عامل مهمی برای کنترلر دی جی است تا کنترلر بتواند بهترین نوع کار خود را ارائه دهد. اگر مبتدی هستید پیشنهاد می‌شود نرم افزاهایی که به نسخه آزمایشی عرضه می‌شوند را امتحان کرده تا بتوانید مناسب‌ترین نوع آن را که نیازهای شما را برطرف می‌کند، تشخیص دهید.

و در نهایت شاید خرید یک دی جی کنترلر گران قیمت وسوسه کننده باشد اما به خاطر داشته باشید که هرچقدر یک دی جی کنترلر قیمت بالاتری داشته باشد کار کردن با آن پیچیده‌تر است که سرعت یادگیری را برای یک فرد تازه کار پایین آورده و به تدریج از یادگیری اصول اولیه و مباحث لازم دورتر خواهید شد.

یادگیری دی جی کنترلر

یک دی جی برای اینکه بتواند کار خود را شروع کند نیاز به یادگیری دی جی کنترلر و و مباحث مربوطه به آن را دارد. کنترلرهای دی جی هر روز به سمت تکنولوژی‌های جدیدتر و پیشرفته‌تری حرکت می‌کند تا طراحی‌های بهتری را ارائه دهد بنابراین آموزش دی جی کنترلر و یادگیری آن بسیار مهم و ضروری است.

علاوه بر شرکت در کلاس‌های حضوری اساتید دی جی می‌توانید از طریق سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی نحوه کار با دی جی کنترلر ار آموزش ببینید و پس از یادگیری‌ آن‌ها با استفاده از خلاقیت، سبک نوین و جدیدی از کار را ارائه دهید.

جمع بندی

دی جی کنترلر یک یک رابط پیشرفته میان افراد متخصص صدا، موسیقی و نرم افزارهای دی جی است که قابلیت اعمال تغییرات بر روی دستگاه دیجی کنترلر را می‌دهد تا متناسب با موقعیت بتواند از آن استفاده کند. برای خرید یک دی جی کنترلر مناسب باید نقاط قوت و ضعف آن را شناخت و از سهولت کاربری، کیفیت ساخت، کیفیت صدای خروجی و ارزش خرید نسبت به قیمت مطمئن شد.

فروشگاه اینترنتی دی جی سنتر مرجعی جامع در زمینه فروش و ارائه خدمات تخصصی محصولات دی جی است که با ارائه مقالات جدید و به روز دنیا در مجله دی جی سنتر و برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی و ایونت‌ها، کنار دوستداران موسیقی و حامی دی جی‌های مبتدی و حرفه‌ای است.

مطلب پیشنهادی:

معرفی 5 کنترلر دی جی با اندازه کوچک