حتما شنیده اید که موسیقیدان‌ها در مورد Groove (گروو) صحبت می‌کنند. اگر که مبتدی باشید شاید از حرف‌های آ‌‌نها تعجب کنید و بخواهید بدانید که منظور آنها چیست و به چه چیزی اشاره می‌کنند. بسیاری از موسیقیدان‌ها نمی‌توانند دقیقا آن را توضیح دهند، و آن را فراتر از چیزی می‌دانند که باعث می‌شود یک موسیقی صدای خوب بدهد. کلمه‌ی Groove به معنی “شیار” می‌باشد و ریشه شناسی این لغت به رکورد‌های واینیل برمی‌گردد. دی‌جی‌هایی که با صفحات واینیل پلی می‌کنند باید به نحوی درست سوزن یک ترن تیبل را به صورت فیزیکی بر روی نقطه ی مناسب از ترک قرار دهند که از نظر زمانی در جای درست پخش شود و همچنین باید مراقب باشند تا سوزن به درستی در شیار مورد نظر قرار بگیرد.

what is groove in music

تعریف Groove

یکی از ویژگی‌هایی که یک ترک با پایه‌ی درام را با حس طبیعی واقع گرایانه در می‌آمیزد، گروو است. گروو نشان دهنده‌ی مسیر مشخصی می‌باشد که یک درامر به طور غریزی برخی از صداها را کمی جلو‌تر و برخی از صداها را کمی بعد‌تر از زمانی که انتظارش می‌رود را، بسته به حسی که می‌خواهد القا کند به صدا در می آورد و یکی دیگر از انواع ایجاد گروو در موسیقی ایجاد اختلاف بسیار کم در شدت ضربه (Velocity) لوپ درام‌ها می‌باشد. در این زمینه، ایجاد نوسان نیز به عنوان به وجود آورنده بخش طبیعی گروو می‌باشد. Snare یک صدای متداول برای اعمال کردن گروو است. اگر صدای اسنیر شما همواره  کمی زودتر بیاید حس محکمی به درام می‌دهد، و در صورتی که صدایش کمی بعدتر بیاید حسش معکوس می‌شود و احساس آرامش و ریلکسی بیشتری به شما می‌دهد.

 تاثیر Groove

مقدار زمانی که صدای های یک درام واقعی زودتر و یا دیرتر می‌آید بسیار ناچیز(عینا به معنای میلی ثانیه) است، ولی با این حال تعجب آور است که چقدر می‌تواند احساس الگوی درام را تحت تاثیر قرار دهد. و این بسیار مفید و ارزشمند است که وقت خود را صرف ساختن و تجربه کردن گروو در DAW خود کنید، چون گروو یک ابزار جان بخشیدن به احساس طبیعی بودن موسیقی و تکراری و خسته کننده نبودن لوپ ها می‌باشد.

گروو چیست

چطور یک Groove ایجاد کنیم

ممکن است شما بتوانید از اولین ضربه‌ی کیک، عملاَ با عقب و یا جلو بردن عناصر درام خود در الگو آن نوع گروو مورد نظر خود را بسازید. لازم به ذکر است که یک نوازنده‌ی درام، یک ربات نیست و همه شدت ضربه‌ها و زمان‌بندی نواختن درام توسط نوازنده با محاسبات ریاضی انجام نمی‌شود، به این ترتیب واکنش هر ضربه‌ای که یک انسان (درامر) روی ریتم اعمال می‌کند، این معنی را می‌رساند که وقتی صدای برخی اجزای  ترک در حال از بین رفتن است، دیگر صدا‌ها هم کمی قبل تر و بعد تر از آن اعمال می‌شوند. پس زمانی که این صدا‌ها به عنوان یک ریتم موزون پشت سر هم قرار می‌گیرند باید با به وجود آوردن اختلافات ناچیز بین پارامترهای هر ساز کاری کنید تا طبیعی به نظر برسند و یک ریتم روان و بدون تکرار خسته کننده تولید کنید.

بهترین راه برای امتحان کردن آن این است که صدای قوی‌ترین عنصر درام (کلپ یا اسنیر اصلی) خود را خاموش کنید و با موس نت‌های الگو‌ی درام خود را جا به جا کرده و به عقب یا جلو برانید. این توسعه‌ها بسیار کوچک هستند و معمولا به اندازه ی بخش کوچکی از سی ثانیه می‌باشد. بسیاری از درام ماشین‌ها و سکوئنسرها دارای عملکرد گروو هستند، و آن به این معنی است که شما می‌توانید به هر اندازه که می‌خواهید تعداد بارهای خود را انتخاب کنید و گروو خاص مد نظر خود را به آنها اعمال کنید.

وقتی که گروو را اعمال می‌کنید، شما می‌توانید با ماوس هر کدام از این صدا‌ها را منحصرا کوک کرده و در آن نقطه ای که به نظرتان مناسب می‌رسد آن را تنظیم کنید. گرووها در تمام سبک های موسیقی به کار می‌روند . این یک روشی است که به موزیک حس طبیعی و واقعی بودن بیشتری را می‌دهد و آن را متمایز می کند. در موسیقی گروو، حس ریتمیک حرکتی “احساس” یا حس “نوسان” داشتن را اعمال می‌کند. توجه داشته باشید که در موسیقی الکترونیک گروو بیشتر بر روی درام‌ها و بیس لاین‌ها اعمال می‌شود. اما در سبکی مانند جاز آن می‌تواند به عنوان یک الگوی مکرر تکرار شونده احساس شود. در گروه‌های موسیقی گروو توسط اثر متقابل بخش‌های ریتمیک یعنی درام‌ها، بیس الکتریک، بیس double، گیتار و کیبورد به وجود می‌آید. اگر شما یک لوپ از فایل صوتی آهنگی که به صورت زنده نواخته شده است تهیه کنید و آن لوپ را با تمپوی همان آهنگ به درون نرم افزار آهنگ‌سازی بیاورید با زوم کردن بر روی امواج صداها می‌توانید دریابید که تقریبا هیچ کدام از آن صداها درست در سر ضرب نواخته نشده اند و با اختلافات صدم ثانیه ای ضبط شده است که این یعنی طبیعی بودن.

گروو یکی از خصوصیات منحصر به فرد موسیقی‌های محبوب می‌باشد و آن را می‌توان در سبک‌های زیادی از جمله Salsa، Funk، Rock، Fusion و Soul پیدا کرد. اما در مورد موسیقی الکترونیک چون ساز طبیعی و به خصوصی در زمینه ی موسیقی الکترونیک وجود ندارد شما باید با استفاده از نرم افزارهای آهنگ‌سازی یادبگیرید که چطور بیشتر جنبه های عرفانی موسیقی را در شرایط خاص درک کنید. نرم افزارهای موسیقی به طور مشابه می توانند به ادراک شما از مفاهیم موسیقی و البته شناخت مبحث Groove کمک کنند.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

گروو چیست و چگونه یک گروو بسازید ؟
0.0به ابن مقاله امتیاز بدهید !
نمره خوانندگان از 12 رای