این مقاله نظر ما در مورد چگونگی شروع حرفه‌ی دی جی می‌باشد و در این راهنما اکثر جوانبی که در پیرامون هنر میکس کردن موسیقی وجود دارد، پوشش داده شده است. در اوایل دهه‌ی ۸۰ میلادی Greg Wilson یکی از اولین دی جی‌هایی بود که به صورت زنده در تلوزیون میکس کرد. این دی جی بریتانیایی رویکرد آمریکایی میکس کردن دی جی را پذیرفت. از زمان اولین تجربه با ترن‌تیبل‌ها در دهه‌ی ۱۹۴۰ و جست و جوی تکنیک‌هایی برای پخش مداوم ترک‌ها، اولین گام‌هایی بود که این کار را به یک شغل حرفه‌ای تبدیل کرد.

امروز با وجود برترین تکنولوژی در زمینه‌ی سخت‌افزارهای الکترونیکی و نرم‌افزاری، ممکن است دی جی کردن به هر طریقی به کاری لوس تبدیل شود، اکثر اوقات این کار بدون علم و آگاهی کامل از دی جی کردن انجام می‌شود که برای بهتر بودن در آن شما باید به صورت اصولی دی جی کردن را یاد بگیرید.

در این مقاله در مورد چگونگی شروع دی جی کردن بحث خواهیم کرد که شامل عنوان‌های زیر می‌باشد:

۱-مفهوم دی جی کردن

۲-مهارت‌های مورد نیاز

۳-بیت مچ کردن

۴-کنترل گین

۵-اکولایز کردن

۶-استفاده از افکت‌های دی جی

۷-موارد بعدی

مفهوم دی جی کردن

به طور خلاصه، ترک دک A پخش می‌شود و ترک B در داخل آن میکس می‌شود. انجام این کار، به همان اندازه‌ای که گفتنش ساده است خودش ساده به نظر نمی‌رسد و حتی ممکن است اولین جمله‌ی ما را نقض کند.

من از وسط شروع می‌کنم، مفهوم دی جی کردن این است که … شما یک قصه گوی خوب باشید. شما برای مخاطبان خود سرگرمی ایجاد می‌کنید، روزها را صرف انتخاب ترک‌ها می‌کنید، ماه‌ها یا شاید سال‌های زیادی را صرف کامل کردن مهارت‌های خود بکنید، زمان قابل توجهی را صرف انجام کارهایی کوچک و تصادفی مانند تبلیغات، تولید محتوی و همکاری و بازاریابی و … بکنید. اگر به اندازه‌ی کافی خوش شانس باشید می‌توانید آنها را برای خودتان برنامه ریزی کنید.

دی جی کردن هم یک کار تکنیکی و هم کاری خلاقانه است. Cue کردن یک آهنگ، فشردن کلید پلی سر اولین ضرب، بیت مچ کردن با پرکاشن و تنظیم لول ترک‌ها تنها تعداد کمی از جنبه‌های این تکنیک‌ها می‌باشند. میکس کردن، لول‌ها، پردازنده‌های چند افکته، فیلترهای آنبورد، عملکردهای لوپ گرفتن نیز تنها تعدادی از جنبه‌های خلاقیت در این کار می‌باشند. با آوردن ترک‌ها پشت سر هم شما داستان خود را می‌سازید و مردم در امتداد یک سفر تا انتهای آن به دنبال شما می‌آیند. شما مانند یک قصه گو باید برای آنها داستانی را تعریف کنید، یک خاطره در ذهن‌ها حک شود، یک شب عالی درست شود و بازخورد همه‌ی اینها دوباره به خود شما برمیگردد.

حالا برگردیم به نقطه‌ی شروع

دی جی کردن از کجا و چطور شروع شد؟ هیچ راه درست یا اشتباهی برای شروع وجود ندارد، همه‌ی اینها به خود شما بستگی دارد. در این بخش موضوع مالی و یک سرمایه گذاری مطرح می‌شود که موضوع قابل توجهی است. آیا شما در زمان و پول خود سرمایه‌ گذاری می‌کنید؟ من کمی از هر دوی آنها را یاد گرفته‌ام. شما باید بررسی کنید که در حال حاضر استانداردهای این صنعت چه می‌باشند.

در ۲۰ سال گذشته، کمپانی پایونیر پیشگام عرصه‌ی دی جی بوده است. آنها ارزان نیستند، اما به خیلی‌ها برتری دارند. یک ست دی جی استاندارد می‌تواند حدود ۵ تا ۷ هزار دلار برایتان تمام شود و این بهترین راه برای شروع و پیشبرد حرفه‌ی دی جی می‌باشد. زیرا..

۱-با این کار شما تعهد خود را نشان می‌دهید.

۲-این ست چیزی است که تقریبا در تمام کلاب/فستیوال/ایستگاه رادیویی و… وجود دارد. بنابراین یادگیری تنظیمات و نحوه‌ی کار کردن با آنها کاری منطتقی برای پیشرفت است.

با انجام این کار سرمایه گذاری در زمان کاهش می‌یابد. زمان گذاشتن در این کار وابسته به پول خرج کردن می‌باشد، در اینجا باید زمان را به عنوان هزینه در نظر بگیرید، شما زمان را با پول خریده‌اید. بنابراین بهتر است شما بر روی ابزارهای رده بالا سرمایه گذاری کنید و زمان لازم برای رسیدن از نقطه‌ی A به نقطه‌ی B را کوتاه کنید و با خرج یک هزینه‌ی کم خودتان را بعدا دوباره درگیر خریدن یک ابزار بهتر نکنید. این چیزی است که در دی جی کردن حرفه‌ای چه بخواهید و چه نخواهید با آن روبرو خواهید شد. خیلی از ابزارهای دیگر با قیمت‌های کمتر نیز وجود دارند، اما هرچقدر بکارید همانقدر برداشت می‌کنید و این کار مانند هر سرگرمی دیگر مثل اسکی، صخره نوردی، کایت سواری و…. گران است.

مهارت‌های مورد نیاز

زمانی که یاد گرفتید که چطور به یک دی جی تبدیل شوید: میکس کردن، اکولایز کردن، ریتم خوانی، بیت مچ کردن و آماده سازی چند مورد از مهارت‌ها برای یک اجرا کننده‌ی دی جی واجد شرایط می‌باشد.

بیت مچ کردن

بیت مچ کردن رسیدن به ترکیبی از دو یا چند ترک است که شما در حال میکس کردن آنها برای پخش با یک سرعت (Bpm) و در یک فاز یکسان هستید. بیت مچ کردن به خودی خود یک مهارت است، آن به شما کمک می‌کند تا با استفاده از گوشتان تنظیم کنید و این یک تمرین عالی مغزی می‌باشد و فواید بسیاری برای فعالیت ذهنی و روانی مغز شما دارد.

عبارت بندی یا سکوئنس کردن

هر آهنگ دارای یک ساختار است، عبارت در اینجا یک اصطلاح موسیقیایی، یک قطعه یا یک ترانه از یک آهنگ است، همه‌ی این قطعه‌‌ها از ۸ بار تشکیل شده‌اند. یک بار دارای ۴ ضرب است بنابراین در یک عبارت ۳۲ ضرب وجود دارد. علاوه بر بیت مچ کردن شما باید هم تراز کردن، سکوئنس ترک‌ها به صورت ضرب به ضرب و بار به بار یاد بگیرید. در غیر این صورت این میکس احساسی را به وجود نمی‌آورد. اکثر آهنگ‌های رادیویی/کلاب روی ضرب ۴/۴ می‌باشند، که فور آند فلور نیز نامیده می‌شوند. از تکنو تا هیپ هاپ تا سبک گاراژ بریتانیایی همگی زیر پوشش ریتم ۴/۴ قرار دارند.

کنترل ولوم/گِین

ولوم موردی است که امروزه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. ولی باور کنید که بسیار مهم است. حالا بیایید چند ترک را آماده‌ی پخش کنیم، ابتدا ترک‌ مورد علاقه را بارگذاری کنید، مطمئنا آن دارای برخی از بخش‌های صدا بلند و برخی بخش‌هایی با صدای کمتر می‌باشد و همچنین آن ترک دارای یک لول است که آن لول برای حفظ سطح پایداری حجم صدا از ترکی به ترک دیگر بسیار مهم است.

تصور کنید ترکی را در ست خود میکس کنید که کمی بلندتر یا نرم‌تر از ترکی باشد که در حال پخش برای مخاطبان می‌باشد. اگر نرم‌تر باشد انرژی ست سقوط می‌کند و به نظر می‌رسد که شما بی دست و پا هستید، اگر بلندتر باشد انرژی و وایب ست شما لبریز می‌شود و در محدوده‌ی قرمز خطر قرار می‌گیرید و دوباره بی دست و پا به نظر می‌رسید. کنترل گین علم موشک سازی نیست، اما اگر شما از آن به درستی استفاده نکنید، ممکن است که خراب کاریتان بخشیده شود اما هرگز فراموش نخواهد شد، پس سعی کنید آن شخص بی دست و پا شما نباشید.

اکولایز کردن

اکثر میکسرهای دی جی دارای فیلترهای اکولایز ۳ بایند یا حتی ۴ باند می‌باشند، که عموما شامل یک فیلتر Low، Mid و High می‌باشد. اینجا هدف این است که یک انتقال یک پارچه بین فرکانس ترک‌ها انجام شود. هدف دیگر این است که به عنوان یک افکت مورد استفاده قرار بگیرد و به طور ملایم برخی از فرکانس‌ها را به مدت چند ضرب بوست یا به شدت برش دهید. این کار بیشتر در برخی از سبک‌ها یا نوع میکس کردن‌ها یا توسط برخی از شخصیت‌ها انجام می‌شود، Richie Hawtin این سبک را به خوبی درک کرده است.

زمانی که از یک اکولایزر استفاده می‌کنید این نوع تعادل را به یاد بسپارید. اگر چیزی اضافه می‌شود باید چیز دیگری برداشته شود، تا تعادل حفظ شود، هیچ تضادی وجود نداشته باشد، یک رویکرد شیرین و دلپذیر برای میکس وجود داشته باشد. تسلط بر روی تکنیک‌های مختلف اکولایزر دی جی کردن یک روش عالی برای بیان خلاقانه‌ی خودتان است.

استفاده از افکت‌های دی جی

امروزه استفاده از میکسرها در کنار افکت‌ها رایج است، ممکن است میکسرها دارای موتورهای افکت‌ آنبورد باشند و تعدادی ریورب، دیلی و فیزر داشته باشند. این چاشنی‌ها مهم هستند اما دریافتن بهترین زمان و بهترین روش استفاده از این چاشنی‌ها به آن معناست که شما به اصول کار (Cue کردن، بیت مچ، عبارت خوانی، ولوم و اکولایزر) تسلط پیدا کرده‌اید.

اعمال کردن افکت‌ها بر روی یک میکس یا در هر نقطه‌ای از یک اجرا یک روش عالی برای شلوغ کاری کردن در کنار تزریق انرژی و وایب می‌باشد و مخاطبان شما اصلا انتظار آن را ندارند، بنابراین افکت به یک فاکتور سوپرایز کننده تبدیل می‌شود، در این مورد همیشه استفاده‌ی کم بهتر است، استفاده بیش از حد از افکت‌ها معمولا داستان شما را خراب می‌کند و نقطه‌ی تمرکز را از بین می‌برد.

موارد بعدی

خب در این مرحله شما شروع به کار کرده‌اید و با میزان مناسبی از تمرین و یادگیری، دی جی کردن سبک کلاب را در خانه شروع کرده‌اید. اگر از من بپرسید، این یک پلتفرم عالی است، اما کاملا کاری انفرادی است و اشتیاق برای به اشتراک گذاشتن خلاقیت و انرژی شما بزرگتر از این حصر می‌باشد. خب امروزه روش‌های بسیاری برای ارائه‌ی کارتان وجود دارد.

نوع سرویس‌های Mixcloud می‌تواند یک راه عالی برای بالا بردن اعتماد به نفس، بازخورد و شنیده شدن کارتان باشد و افراد درست می‌توانند شما را به مرحله‌ی بعدی سوق دهند. خلق یک میکس دیجیتال به هیچ وجه سخت نیست، خروجی میکسر را به یک دستگاه ضبط کننده یا یک لپ تاپ بدهید و آن را ضبط کنید و در اکانت خود در Mixcloud آپلود کنید.

همچنین می‌توانید آن را روی فلش، موبایل یا لپ تاپ خود داشته باشید و برای دوستانتان در مکان‌ها مختلف پخش کنید تا بتوانید بازخوردها را دریافت کنید و اعتماد به نفس پیدا کنید. اگر نمی‌توانید برای تبلیغات هزینه کنید خودتان دست به کار شوید و با این روش‌ها اثر خود را به گوش شنوندگان برسانید. این کار در دید مخاطب شخصیت شما را می‌سازد و با میکس‌هایتان می‌توانید خودتان را به آنها معرفی کرده و از نظرات و انتقادات آنها برای پیشرفت در کارتان بهره‌مند شوید.

منبع دی‌جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
دی جی کردن را چطور شروع کنیم؟
5.0به ابن مقاله امتیاز بدهید !
امتیاز
نمره خوانندگان از 5 رای