انتخاب یک کارت صدای خوب ممکن است کمی کار سختی به نظر برسد. برای آنها انواع پیکر بندی های ورودی و خروجی، انواع اتصالات، فرمت ها و بسیاری گزینه های دیگر وجود دارند که در هنگام خرید باید در نظر گرفته شوند. بنابراین شما چطور یک کارت صدای خوب را برای خودتان پیدا می کنید؟ این راهنمای خرید کارت صدا به شما کمک می کند تا در انتخاب کارت صدای مورد نیاز خود به بهترین شکل نیاز خود را برطرف کنید.

رابط صوتی چیست؟

رابط صوتی سخت افزاری است که میکروفن های شما و دیگر ابزار صوتی را به کامپیوتر شما متصل می کند. یک کارت صدای معمولی سیگنال های آنالوگ را به اطلاعات صوتی دیجیتالی تبدیل می کند که در کامپیوتر شما قابلیت پردازش داشته باشند سپس آن صدای دیجیتالی را از طریق برخی اتصالات نظیر Thunderbolt، USB، FireWire یا یک کارت مخصوص PCI/PCIe  به کامپیوتر شما ارسال می کند , این رابط های صوتی این پردازش را به صورت معکوس نیز انجام می دهند، یعنی به این صورت که اطلاعات صوتی دیجیتال را از کامپیوتر شما دریافت می کنند و آن را تبدیل به یک سیگنال آنالوگ می کنند که شما بتوانید آن را در هدفون یا مانیتور استودیویی خود بشنوید. اکثر رابط های صوتی شامل ورودی ها و خروجی های آنالوگ خطی (Line)، یک یا چند پری آمپ میکروفون، و حتی در مواردی شامل ورودی ها و خروجی های دیجیتال مانند AES، S/PDIF یا ADAT نیز می باشند.

چرا شما به یک رابط صوتی نیاز دارید؟

چندین دلیل مختلف وجود دارد که به جای کارت صدای کامپیوتر بخواهید از یک کارت صدای مخصوص استفاده کنید. از نظر فنی، کارت صدا یک رابط صوتی می باشد، اما در برخی موارد کیفیت صدای محدود و ورودی و خروجی های کم، کارکرد آن را برای بسیاری از کارهای ضبط و آهنگ سازی نامناسب می کند. بسیاری از کارت صدا ها فقط دارای ورودی خطی (Line) استریو، یک خروجی هدفون و نیز احتمالا یک خروجی خطی (Line) استریو می باشند.
تداخل الکترومغناطیسی و رادیویی، صدای خر خر و تاخیر بیش از حد همه باعث بی کیفیت شدن صدا یا تاثیر منفی صدا هم در مسیر ورودی و هم خروجی خواهد شد. همچنین ضبط یک کیتِ درام بر روی ترک , تنها با دو کانال ورودی کارت صدا غیر ممکن است، چه برسد به یک گروه کامل موسیقی !  کارت صدا ها برای اتصال به یک جفت اسپیکر Hi-Fi و باز پخش صدای کمپرس شده عالی هستند، اما شما برای ضبط و مانیتورینگ صدای با کیفیت در آهنگ سازی حتما به یک کارت صدای قابل اعتماد نیاز دارید.

انتخاب پیکربندی ورودی / خروجی مناسب

به استثنای اتصالات مختلف به کامپیوتر، ویژگی دیگری مهم تر از انتخاب پیکربندی ورودی / خروجیِ کارت صدا وجود ندارد. تعداد و انواع ورودی ها و خروجی های شما کاملا به چیزی که برای عملیات ضبط در آینده نیاز دارید بستگی دارد. تنوع محدوده ی رابط های صوتی(input/output) شامل دستگاه های یک یا دو کانال دارند تا سیستم هایی که توانایی ضبط صد ها کانال به صورت همزمان را دارند , به صورت متعدد قابل مشاهده است.
اگر شما یک خواننده هستید، احتمالا فقط به یک جفت ورودی نیاز خواهید داشت. اکثر رابط های صوتی دارای دو یا چند پری آمپ میکروفون هستند. اگر می خواهید از یک میکروفون کندانسور استفاده کنید، شما باید از این مطمئن شوید که پری آمپ های رابط شما به قدرت فانتوم 48+ ولت مجهز باشد. اگر می خواهید گیتار یا کیبورد را مستقیما به رابط خود متصل کنید، باید مطمئن شوید رابطی که می خرید دارای ورودی های خطی (Line) یا Instrument که hi-Z نیز نامیده می شوند باشد. ورودی های خطی برای اتصال به پردازنده های خارجی، آمپ های هدفون و مانیتور های استودیویی فوق العاده می باشند. ورودی خروجی های دیجیتالی نیز ممکن است در هنگام شروع کار مهم به نظر نرسند اما در ادامه ی راه فوق العاده مفید هستند. اگر رابط شما به استاندارد دیجیتالی ADAT مجهز باشد، می توانید به راحتی سیستم خود را با یک پری میکروفون 8 کانال مجهز به ADAT گسترش دهید. این هشت کانال اضافه برای ضبط صدا، سیستم شما را برای ضبط یک ترک کامل و همزمان از یک گروه ارتقا می دهد.

گزینه های اتصال به کامپیوتر

یکی از مشخصه های ثابت صنعت ضبط صدا این است که فناوری ها به مدت طولانی باقی نمی مانند، و در ارتباط با کامپیوتر این مسئله نیز صدق می کند، از این رو از زمان شروع آهنگ سازی دیجیتالی و با استفاده از کامپیوتر این فناوری ها نیز ارتقا یافته اند که در زمینه ی اتصالات کارت صدا به کامپیوتر آنها شامل تعدادی از انواع اتصالات از جمله USB، Thunderbolt، FireWire و PCIe می باشند. اکثر کامپیوتر های مک و PC دارای پورت های USB یا USB 2.0 و 3.0 می باشند، در حالی که اتصالات 400 FireWire  یا 800 بیشتر بر روی مک ها دیده می شوند. هر دوی این پروتکل ها به طور متوسط دارای سرعت یکسانی (480Mbps) می باشند، که به اندازه ی کافی برای ضبط تا 64 ترک در لحظه و در شرایط ایده آل پر سرعت هستند.
اتصال Thunderbolt به دلیل سرعت فوق العاده زیاد و تاخیر کم، استاندارد جدید مرجع برای اتصال رابط های صوتی می باشد. Thunderbolt 3 که بر روی مک های آخرین مدل یافت می شود دو برابر سریع تر از Thunderbolt 2 و 8 برابر سریع تر از USB 3 می باشد، که از سرعت 40 گیگابایت بر ثانیه و طول کابل اُپتیکال تا 100 متر پشتیبانی می کند. در حال حاضر رابط های صوتیِ سطح بالای بسیاری وجود دارند که از Thunderbolt استفاده می کنند.

مشخصات فنی و چگونگی خواندن آنها

مردم اغلب سوال می کنند که آیا مواردی مانند Bit Depth و Sample Rate واقعا اهمیت دارند؟ معمولا همراه با مشخصات کارت صدا این مشخصه ها نیز در لیست آنها دیده می شوند. جواب این سوال ساده نیست، اما آنها مهم هستند. بیایید از Bit Depth شروع کنیم. زمانی که صحبت از پردازش صدا می شود، Bit Depth دارای تاثیر زیادی بر روی صدای شما می باشد. در واقع Bit Depth (عمق بیت) به تعداد بیت های گنجانده شده در هرنمونه ی  اطلاعات گفته می شود که مستقیماً با وضوح هر نمونه نسبت مستقیم دارد. مانند تعداد پیکسل در تصویر عمل می کند و در صدا هرچه میزان این کمیت بیشتر باشد وضوح و شفافیت نمونه ها بالاتر خواهد بود و متعاقبا حجم نمونه ها بیشتر و نویز آنها کم تر خواهد بود. برای مثال فایل های (AIFF) دارای Bit Depth بالایی می باشند  به همین دلیل حجم بالایی نیز دارند. به زبان ساده ی ریاضی  Bit=6dB می باشد. که به معنی آن است که صدای 16Bit (استاندارد CD) دارای یک محدوده ی داینامیک کلی از 16-Bit(بسته های 16 بیتی) در 6 db1/bit برای کل 96dB می باشد. مشکل اینجاست که بستر نویز دیجیتالی بسیار زیاد است و محدوده داینامیک باقی مانده بسیار کوچک است. نتیجه این است که اگر شما در 16-Bit کار کنید، بخش های ساکت

از سمتی دیگر Sample Rate درونی تر می باشد. هر سمپل یک شات دیجیتالی از صدای ضبط شده است. برای مثال روی CD استاندارد  44.1 کیلوهرتز هر ثانیه 44.100 تصویر دیجیتالی از صدای ورودی در هر ثانیه می گیرد. تبدیل دیجیتال به آنالوگ فقط برای تولید فرکانسی به دو نمونه (بالا و پایین) از یک شکل موج نیاز دارد، بنابراین Sample Rate 44.1 کیلوهرتز از نظر تئوری قابلیت بازتولید فرکانس هایی به اندازه ی 22.05 کیلوهرتز می باشد. 

Bit Depth & Sample Rate

بالاترین دامنه شنوایی انسان (در زنان جوان) 20 کیلوهرتز است، بنابراین از لحاظ فنی 44.1 کیلوهرتز برای نمونه برداری و بازتولید صداهایی که قادر به شنیدن آن هستید، بیش از اندازه کافی می باشد. با این حال، ملاحضات دیگری وجود دارد که ممکن است نرخ نمونه های بالاتر را ضبط کند یا نکند. به همین دلیل است که بیشتر متخصصان صدا تصمیم می گیرند که در 96، 88.2، 48، یا حتی 176.4 یا 192 کار کنند. 
در نهایت اینها همه نسبی هستند. اگر قصد انتشار ترک بر روی CD یا ارسال Mp3 به صورت آنلاین یا میکس کردن را دارید، به احتمال خیلی زیاد یک bit16/44.1kHz برای شما به خوبی کار خواهد کرد. اگر قصد دارید موسیقی را در قالب وضوح بالا منتشر کنید، حتی فکر کار کردن با کارت صدای زیر 24-bit/96kHz را هم نکنید. sample rate های بالاتر مانند 192 کیلوهرتز نیز برای طراحی صدا بسیار مفید هستند. فقط به یاد داشته باشید، Sample Rate و Bit Depth بالاتر فضای دیسک بیشتری می خورند و تعداد آهنگ شما را محدود می کنند، بنابراین باید در محدوده تجهیزات خود کار کنید. مهمترین چیزی که باید در مورد Sample Rate و Bit Depth به خاطر بسپارید این است که آنها نسبت به کیفیت مبدل های دیجیتالی که استفاده می کنید، کمتر قابل توجه هستند. 

برای مثال یک موتور فراری بر روی یک ماشین معمولی ممکن است بتواند 130 مایل در ساعت حرکت کند اما شما نتوانید با این ماشین از این سرعت استفاده کنید، یک مبدل کم مصرف ممکن است  24bit/96kHz باشد اما اینطور نیست که آن وفاداری صوتی حرفه ای به شما ارائه دهد و مسائل دیگری مانند نوع اتصال آنها به کامپیوتر ساز های مورد استفاده، مانیتورینگ ها و هدفون ها در این مسئله دخیل هستند. برخی از رابط های صوتی دارای نرم افزار هایی یکپارچه برای کنترل و DSP (پردازنده ی سیگنال دیجیتالی) برای میکس کردن می باشند، که به شما امکان پردازش صدا با استفاده از افکت هایی مانند ریورب، کمپرسور و دیلی را می دهند که باعث می شوند شما پردازش های خود را با استفاده از همان نرم افزار کارت صدا انجام دهید و حتی کوچک ترین استفاده ای از قدرت CPU کامپیوتر نداشته باشید که کار هنرمندان در استودیو ها را بسیار آسان و حرفه‌ای تر می‌کند.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
راهنمای خرید کارت صدا
3.0به ابن مقاله امتیاز بدهید !
امتیاز
نمره خوانندگان از 0 رای