سایکدلیک ترنس، سایترنس یا سای زیر مجموعه‌ای از موسیقی ترنس می‌باشند که مشخصه‌ی آن آرایش‌هایی با ریتم‌های ترکیبی و ملودی‌های چند لایه می‌باشد که با سرعت (تمپو) بالا ساخته می شوند. سایترنس در دسته ی هاردکور قرار می گیرد و نهایت طیف ترنس‌های مختلف را در خود جا می‌دهد. این سبک از موسیقی از لحاظ خلق و خو، سرعت و سبک در انواع مختلفی ارائه می‌شود. که برای مثال شامل: فول آن، دارک سای، های تک، پروگرسیو، سای چیل، سای کور، سای بینت، سای بریکس، یا ترک های ترکیبی، از دیگر سبک‌های موسیقی است.

در سال 1979 که ابتدای راه موسیقی رقص الکترونیک بود , گهگاهی می‌توانستید این موسیقی را در گوا بشنوید که توسط هنرمندانی مثل Kraftwerk ساخته شده بود. اما این روند تا سال 1983 بیشتر ادامه نداشت که Laurent و Fred Disko آمدند و به سرعت شروع به تغییر سبک گوا به سبک‌های الکترونیکی صنعتی کردند. آنها ترک‌ها ریمیکس می کردند، شعر ها را حذف می کردند و از ضرب‌ها و ملودی‌ها لوپ می‌گرفتند و به طور کلی صداها را با تمام روش‌های ممکن دستکاری می کردند تا قبل از اینکه آنها را به مخاطبان ارائه دهند و در نهایت یک سری میکس‌های سفارشی برای سبک Goa ایجاد شد.

و به واسطه‌ی این ریمیکس‌های جدید از سال 1990 به بعد گوا دیگر تنها جای زندگی هیپی‌ها نبود و تبدیل به مقصد بسیاری از دوستداران موسیقی و رقص شد. و این سبک از موسیقی به سرعت در جهان معروف شد و طرفداران زیادی پیدا کرد . حزب های مگاتریپولیس و پانگا در انگلیس تشکیل شد و شروع به گسترش و معرفی این سبک در انگلیس، استرالیا، ژاپن و آلمان کردند. دوره ی طلایی گوا سایترنس بین سال های 1994 تا 97 بود.. که این سبک به عنوان یک صحنه‌ی تجاری شروع به محبوب شدن و گسترش در سراسر دنیا کرد.
در سال 1993 اولین آلبوم 100% خالص Goa-Trance با نام “Project II Trance” منتشر شد که شامل ترک هایی از Man With No Name و Hallucinogen بود. گوا ترنس با توجه به پیک تبلیغاتی گسترده ای که در سالهای 1996 و 1997 شکل گرفت توجهات بسیاری را جذب خود کرد و دی جی های مطرح بسیاری در دیگر سبک‌ها به این جنبش پیوستند. این جنبش مدت زیادی را دوام نیاورد و هنگامی که توجهات از بین رفت فروش موسیقی آنها نیز کم شد و منجر به عدم موفقیت هنرمندان و لیبل‌های ضبط آن سبک شد. و از آنجا بود که موسیقی Psy-Trance جایگزین این سبک شد، سای ترنس دارای صدایی متمایز و پر انرژی است که تمایل دارد تا با سرعت بیشتری نسبت سایر شکل‌های موسیقی ترنس یا تکنو ساخته شود که معمولا در محدوده ی 135 تا 150 BPM قرار می گیرند، اما سای ترنس به طور خاص می تواند تا BPM های 190، 200، 210 و حتی 300 برسد.
این سبک از یک ضرب بیس بسیار متمایز استفاده می‌کند که در طول آهنگ به غیر از برک ها مدام در حال کوبیدن است و بیس را با ریتم های مختلف الهام گرفته شده از سبک های فانک، تکنو، Dance، اسید هاوس، Eurodance و ترنس با استفاده از درام‌ها و دیگر ساز‌ها لایه بندی کرده و پوشش می دهد. در این سبک لید‌ها، ریتم‌ها و ضرب‌های مختلف هر 8 بار تغییر می‌کنند. همه‌ی این لایه بندی‌ها باید برای تاثیر گذاری در موسیقی سای ترنس استفاده شوند و همراه با ایده‌های موسیقیایی در فواصل منظم ترکیب شوند. ترک‌های سای ترنس معمولا تمایل دارند تا 6 الی 10 دقیقه ادامه داشته باشند.

فستیوال‌های بزرگ موسیقی سای ترنس معمولا از نظر فرهنگی و موسیقیایی متفاوت هستند. یکی از بزرگ ترین فستیوال های بین المللی موسیقی سای ترنس Earthdance می‌باشد که برای صلح جهانی می‌باشد و فستیوال Rainbow Serpent نیز یکی از این فستیوال‌های بزرگ می‌باشد که در سال 1998 در استرالیا شروع به کار کرده است. فستیوال‌های جدید و بزرگ در زمینه‌ی موسیقی سای ترنس شامل Babylon، Pitch و Esoteric می باشد. فستیوال Esoteric یک فستیوال دوستانه تر و کوچک تری است که معمولا میزبان 5 الی 6 هزار نفر می باشد. فستیوال Boom نیز در ابتدا یک فستیوال سای ترنس بود، اما اکنون یک میزبان موسیقی جهانی می‌باشد.

منبع دی جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد .
معرفی سبک Psy-Trance
4.3به ابن مقاله امتیاز بدهید !
امتیاز
نمره خوانندگان از 6 رای