یادگیری اسرار میکس کردن هارمونیک برای ارائه‌ی یک اجرای بهتر برای دی جی ها از نکات کلیدی می‌باشد. آیا تا به حال دو ترک ملودیک که یک دی جی آنها را با هم ترکیب کرده است و صدای شگفت انگیزی دارد گوش داده اید؟ جادوی میکس کردن ترک‌های ضبط شده یک ترکیب و اثر هنری می باشد که شامل پلی کردن دو یا چند ترک و تبدیل آنها به یک ترک می باشد. در حالی که ممکن است فیکس شدن زیبای دو ترک باهم یک تصادف محض به نظر برسد، در واقعیت کمتر چیزی به این صورت اتفاق می افتد.
راز یک میکس تمام عیار، میکس هارمونیک می باشد، که یک سیستم مورد استفاده توسط دی جی ها در سرتاسر دنیا می باشد و شامل میکس کردن ترک ها در نت های سازگار است. اگر شما درباره ی اینکه چطور صدای میکس هایتان را همواره فوق العاده بسیازید کمی کنجکاو باشید، کافی است درباره ی میکس کردن هارمونیک مطالعه کنید.

آنالیز کلید (Key)

آنالیز کلید (Key)

در حالی که بسیاری از دی جی های با استعداد به طور مستقیم با استفاده از گوش هایشان میکس می کنند، باقی دی جی ها می توانند از مزایای یادگیری کلید‌های ترک‌ها و فهمیدن اینکه چه کلید هایی سازگار هستند استفاده کنند. برای شروع باید کلید‌ ترک‌های مجموعه‌ی خود را پیدا کنید یا با شنیدن و با بکار بردن دانش تئوری موسیقی خودتان یا با آنالیز کردن فایل های دیجیتالی موسیقی خود می‌توانید این کار را انجام دهید. فایل‌های دیجیتالی موسیقی می‌توانند توسط نرم افزار‌های آنالیز حرفه‌ای مانند Mixed in Key، یا با استفاده از الگوریتم‌های آنالیز در نرم افزار‌های دی جی Traktor یا Serato آنالیز شوند.

سیستم چرخ Camelot

سیستم چرخ  Camelot

سیستم علامت گذاری شده و ابداع شده توسط Mark Davis، یک سیستم معروف طراحی شده برای نشان دادن کلید‌هایی است که با یکدیگر سازگار هستند. از آنجا که همه دی جی ها تئوری موسیقی را نمی‌دانند، یک سیستم عددی بر روی Wheel Camelot وجود دارد که ممکن است برای کسانی که آموزش‌های موسیقی را درک نمی کنند، بسیار راحت‌تر باشد. برای کسانی که تئوری موسیقی را می‌دانند، چرخ Camelot با استفاده از Cercle Of Fifth بیان می‌شود. دایره ی پنجم یا Cercle Of Fith یک ترتیب از گام ها یا تناسبات کلید ها را به شما ارائه می‌دهد که در یک دایره نمایش داده شده است، که در گام بعدی (چرخش در جهت عقربه های ساعت) هفت نیم گام (Semitone) بالاتر از قبلی می باشد.
کلید‌های سازگار در میزان‌های مینور یا ماژور در Wheel Camelot یک پنجم کامل در بالا یا پایین کلیدی می باشد که از آن شروع می کنید. ساده ترین راه برای شنیدن روابط میان نت‌ها در یک پنجم کامل این است که آنها را در یک صفحه کلید پیانو بنوازید و گوش دهید تا متوجه شوید که دو نت چگونه با هم ترکیب می شوند.
با استفاده از چرخ Camelot به عنوان یک راهنما برای میکس کردن هارمونیک، می‌توانید بر روی کلید ترک‌ها میکس کنید. این نرم افزار برنامه آنالیز عینی کلید فایل های WAV و MP3 می باشد که قبل از اینکه نرم‌افزار‌های  Traktor و Serato این قابلیت را به گزینه‌های خود اضافه کنند، در دسترس بوده است.

الگوریتم های میکس کردن در نرم افزار های دی جی دیجیتال

الگوریتم های میکس کردن در نرم افزار های دی جی دیجیتال

در چند سال گذشته، نرم افزار های Traktor و Serato الگوریتم های خود برای تجزیه و تحلیل کلید‌های موسیقی را به نرم افزار خود اضافه کردند. سیستم عددی که توسط هر دو برنامه استفاده می شود متفاوت از چرخ Camelot است که می تواند باعث سردرگمی شود. Traktor از نشانه گذاری کلید باز استفاده می کند. A4 در Camelot در کلید باز M9 می باشد. در کلید باز شما می توانید M9 را با 10M، و M8 را با D8 با استفاده از همان مفهوم Camelot Wheel میکس کنید. در سیستم Camelot، A نشان دهنده ی مینور و B نشان دهنده ی ماژور می باشد. و در کلید باز m مینور و d ماژور می باشد.

میکس کردن با بالا بردن انرژی

این تکنیک میکس کردن هارمونیک به طرز وسیعی توسط موسیقیدانان پاپ مورد استفاده قرار می گیرد، این در زمانی است که آخرین ورس یا کورس در آهنگ با یک یا دو نیم گام برای بالا بردن انرژی انجام می دهند. میکس کردن با بالا بردن انرژی به آهنگ یک افزایش انرژی خودکار می دهد. این روش به طور گسترده ای در میان دی جی های ترنس استفاده می شود، زیرا این تکنیک می تواند برای ایجاد توهم باشد که انرژی دائما افزایش می یابد. برای تمرین کردن میکس کردن با بالا بردن انرژی، ابتدا با یک آهنگ (به عنوان مثال با استفاده از چرخ Camelot – 1A – Ab مینور) شروع کنید و برای بالا بردن انرژی یک نیم گام، هفت عدد از نشانه ی کلید آهنگ فعلی خود را اضافه کنید. مهمترین نکته در ذهن این است که ملودی های موجود در دو رکورد در واقع در هم می آیند، بنابراین بهتر است لایه ملودی رکورد اول را بر روی مقدمه ضرب در رکورد دوم قرار دهید. گزینه دیگر این است که میکس بسیار کوتاه با EQing دقیق انجام شود. در نهایت، به یاد داشته باشید فقط یک یا دو نیم گام بالاتر را میکس کنید، میکس کردن در جهت مخالف، انرژی را در اتاق پایین می آورد. میکس کردن با بالا بردن انرژی یک روش موثر برای استفاده است و با تمرین، رقص مخاطبین شما در تمام جشن را حفظ می کند.

یا بگیرش یا ولش کن

هنگامی که شما در حال برنامه ریزی یک شب از رویداد موسیقی هستید، همیشه بهترین تصمیم برای پلی کردن یک رکورد درست در زمان درست می باشد. اگر انتخاب شما بین پخش یک رکورد است که در کلیدی است که جو را کم می کند، و پخش یک آهنگ که می دانید مخاطبان آن را دوست خواهند داشت، آهنگی را انتخاب کنید که سالن جشن را بلرزاند. زمان زیادی برای میکس هارمونیک، و زمان هایی برای این که شما این تکنیک را یاد بگیرید را پشت سر بگذارید. شما متوجه می شوید که هنر واقعی برای میکس کردن هارمونیک، درست انتخاب کردن برای میکس دو رکورد در کنار یکدیگر است که در یک کلید هستند و دقیقا همان چیزی است که مخاطبان شما در آن لحظه باید بشنوند. میکس کردن هارمونیک تکنیکی می باشد که می تواند شما را برای ایجاد لحظات باشکوه در سالن رقص هدایت کند و برای سال های بعد نیز به کار شما می آید.

منبع دی‌جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
نکاتی از میکس هارمونیک برای دی جی‌ها و آهنگسازان
5.0به ابن مقاله امتیاز بدهید !
امتیاز
نمره خوانندگان از 11 رای