یک اشتباه بزرگی که دی‌جی های تازه کار مرتکب می‌شوند این است که آنها زمانی را برای یادگیری ساختار موسیقی نمی‌گذارند. دانستن درباره‌ی اینکه ساختار آهنگ‌ها چطور ایجاد شده است، انتقال های هموارتر و در زمان مناسب را برای شما بسیار راحت تر می‌کند.

بهترین بخش این است که اکثر موسیقی‌ها از یکی از این دو نوع ساختار پیروی می‌کنند. بنابراین پس از درک این دو نوع ساختار موسیقی شما قادر خواهید بود تا ساختار اکثر آهنگ‌های موجود در آرشیو خود را بفهمید، که این خودش در هنگام میکس کردن بسیار به کمک شما خواهد آمد.

دو نوع ساختار موسیقی

سبک هایی مانند راک، پاپ و هیپ هاپ از یک ساختار استاندارد پیروی می‌کنند که ما در این مقاله این نوع ساختارها را معرفی می کنیم. این ساختاری است که از دهه‌ی ۱۹۵۰ برقرار شده و وجود داشته است. در همین حال، اکثر موسیقی‌های مدرن سبک Dance و Dance-Pop از یک ساختار مشترک پیروی می‌کنند که ما آن نوع ساختار را “آهنگ‌ها” می‌نامیم.

چرا مهم است که بدانید؟

دانستن اینکه آهنگ‌های آرشیو شما چه ساختاری دارند، شما را به دی‌جی بهتری تبدیل می‌کند. پس از اینکه این دو ساختار مختلف موسیقی را درک کنید، به زودی متوجه خواهید شد که اکثریت موسیقی‌های شما در مجموعه تان از این دو ساختار پیروی می کنند.

این به آن معنی است که شما فهمیده‌اید که آهنگ‌ها یا ترک‌های مربوط به هر نوع سبکی را چطور میکس کنید و تقریبا می‌دانید که نمونه‌های آن سبک یکسان را چطور میکس کنید.

۱. ساختار اول

موسیقی های موجود در سبک‌های غیر Dance از یک ساختار بسیار ساده پیروی می‌کنند، که به طور معمولی این ساختار می‌تواند به این صورت تقسیم بندی شود:

اینترو (Intro)

ورس اول (Verse One)

کورس (Chorus)

ورس دوم (Verse two)

کورس (Chorus)

بریدج (Bridge)

ورس سوم (Verse three)

کورس (Chorus)

اوترو (Outro)

هرکدام از این بخش‌ها دارای یک طول زمانی استاندارد هستند. بخش اینترو معمولا از چهار یا ۸ بار، ورس‌ها معمولا از ۱۶ بار، کورس‌ها معمولا ۸ بار، اکثر بریدج‌ها از ۸ بار (که به همین دلیل از اصطلاح “۸ وسط” برای آنها استفاده می‌شود) و اوترو معمولا از چهار یا ۸ بار تشکیل شده است.

۲. ساختار دوم

ساختار اکثر موسیقی‌های Dance مدرن به طور معمولی می‌تواند به صورت زیر تقسیم بندی شود:

اینترو (Intro)

بیلدآپ (Build-Up)

دراپ (Drop)

برک دان (Break down)

اوترو (Outro)

هر یک از این بخش‌ها معمولا بسته به سبک انتخابی‌شان دارای ۱۶ یا ۳۲ بار طول زمانی هستند. از آنجایی که این بخش‌ها به هم شباهت دارند، اگر یکسان نباشند، طول آنها باعث می‌شود که ساختار ترک‌ها در مقایسه با ساختار آهنگ‌ها بسیار ساده تر باشد.

اما با این حال، بر خلاف ساختار آهنگ‌ها که بخش‌ها معمولا صرف نظر از سبک به صورت یکسان ظاهر می‌شوند، در روشی که ترک‌های Dance ساخته می‌شوند کمی روانی بیان وجود دارد و بخش  Build-up / Break down / Drop اغلب تکرار می‌شوند.

به محض شروع به جست‌و‌جو برای این نوع آهنگ‌ها و بخش‌ها، شما به زودی متوجه خواهید شد که توقف و توجه کردن به ساختار این نوع آهنگ‌ها در هنگام گوش دادن به آنها دشوار خواهد بود، حالا شما مانند یک دی‌جی فکر می‌کنید.

در نهایت

به عنوان یک دی‌جی یادگیری ساختار آهنگ یک نقطه‌ی عطف بزرگ برای من بود. وقتی من درک کردم که یادگیری چگونگی میکس یک آهنگ از یک سبک خاص به این معنی است که می‌توانم اکثر آهنگ‌های دیگر در همان سبک یکسان را چطور میکس کنم، من توانستم بر روی یادگیری ساختار تمام سبک‌ها تمرکز کنم، نه فقط ترک‌های منحصر به فرد.

به عنوان یک دی‌جی با سبک آزاد، این به من کمک کرد تا به سرعت یاد بگیرم که چطور سبک‌های بیشتری را به درستی پلی کنم و به طور گسترده تطبیق پذیری من به عنوان یک دی جی را افزایش داد.

بنابراین بروید و این کار را با ترک‌ها و آهنگ‌های آرشیو خود امتحان کنید و سعی کنید بر اساس نمونه‌های مختلفی که با آنها کار کرده‌اید حدس بزنید که کجا میکس کنید و از میکس خارج شوید. شما به زودی متوجه خواهید شد که منظورم چیست.

آیا شما با ساختار آهنگ در ذهنتان دی جی می‌کنید؟ یا این چیزی است که شما به صورت بصری با آن آشنا هستید و شما فقط در هنگام دی‌جی کردن از آن استفاده می‌کنید؟

نظرات خود را در قسمت کامنت وبسایت و یا اینستاگرام  DJCMAG با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع دی‌جی سنتر هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

دو نوع ساختار موسیقی که هر دی‌جی باید با آنها آشنا باشد
5.0به ابن مقاله امتیاز بدهید !
امتیاز
نمره خوانندگان از 16 رای