دی جی “لو پاریس” از تجربیاتش در مورد دی جی کردن در مراسم عروسی می نویسد:

چگونه برای شب عروسی دی‌جی کنیم؟

از من بارها سوال شده دی جی در مراسم عروسی دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ کسانی که با دی جی های حرفه‌ای مراسم عروسی آشنایی ندارند، شاید فکر کنند آنها فقط یک دکمه را فشار می دهند و موزیک پخش می کنند. من نمی‌توانم درباره همه دی جی های عروسی حرف بزنم، ولی بله، دی جی هایی هستند که وظایف اصلی‌شان را انجام نمی‌دهند و تجربه خوبی برای عروس و دامادها نمی‌سازند.

درست است که برنامه ریزی برای موزیک کار اصلی دی‌جی‌هاست، ولی کا‌رهای بیشتری هم وجود دارد که باید انجام دهند. خیلی وقت‌ها، اگر کسی برای برنامه‌ریزی شب عروسی استخدام نشده باشد یا اگر برای کنداکتور برگزاری کسی را نداشته باشد، این کار به عهده دی‌ جی است. بسیاری از اوقات دی‌ جی مسئولیت مهندسی صدا و مدیریت تمام مسائل مربوط به صدا را حتی برای مسئولین دیگر، مثلا فیلمبردار به عهده دارد. من می خواهم گوشه ای از آن کاری که برای مراجعین انجام می‌دهم را در این مقاله توضیح دهم. البته ممکن است برایتان عجیب باشد که یک دی جی مدتی قبل از شب عروسی باید خودش را آماده کند. در واقع کار از اولین تماس با مراجعین شروع می‌شود.

اولین سوالاتی که در اولین ملاقاتم با یک زوج می‌پرسم این است که دقیقا دنبال چه چیزی هستند. چه نوع موزیکی دوست دارید؟ آیا نور هم می‌خواهید؟ آیا می‌خواهید اولین رقص‌تان را روی ابر انجام دهید؟ تمام این اطلاعات پایه‌ای می‌شود برای چیزهایی که برای مراسم‌شان می‌خواهند و یا نمی‌خواهند. سپس مبلغ را اعلام می‌کنم و منتظر جواب می‌مانم.

در حالی که اولین مذاکره گوشه‌ای از آن چه مشتری می‌خواهد را به دی‌جی نشان می‌دهد، وقتی به تاریخ عروسی نزدیکتر می‌شویم، جزییات بیشتری مشخص می‌شود. من یک سری فرم دارم که معمولا حدود 60 روز قبل از عروسی، پر می‌شوند و اطلاعات کلیدی راجع به مراسم عروسی را در اختیارم می‌گذارند. از تلفظ اسامی مهمان‌های شما تا اینکه آیا می‌خواهید پرتاب دسته گل داشته باشید یا نه… ممکن است این لیست برای بعضی‌ها خسته کننده باشد، ولی برای من بسیار مهم است که همه جزییات را به یاد داشته باشم تا بتوانم کاری کنم که شما شبی فوق العاده داشته باشید.

بعد از تهیه لیست، نوبت به آن می‌رسد که در مورد محل برگزاری اطلاعاتی به دست بیاورم. در صورتی که با موقعیت مکانی محل برگزاری آشنایی نداشته باشم، معمولا به آنجا می‌روم تا با مسئولین محل برگزاری صحبت کنم و محل قرار دادن تجهیزات را پیدا کنم و در صورت نیاز در مورد مسائلی با آن‌ها مذاکره کنم. ضمنا اگر از قبل با عکاس و فیلمبردار آشنا نشده باشم، با آن‌ها هم ملاقات خواهم کرد تا بتوانیم با هم به خوبی همکاری کنیم.

بعضی اوقات ممکن است بعضی چیزها یک دفعه تغییر کند. ممکن است موزیک‌های انتخابی به دلیل حضور برخی افراد عوض شوند و شاید شما بخواهید چیز متفاوتی را که قبلا برایش برنامه ریزی نکرده اید تجربه کنید. من معمولا 30 روز قبل با زوج تماس می‌گیرم تا اگر چیزی تغییر کرده است در جریان باشم.

اکنون وقت این است که از زوج بخواهم آهنگ‌های خاصی را که می‌خواهند به من بگویند، چون تهیه کردن هر چیزی به زمان نیاز دارد. حتی برای من پیش آمده است که مجبور شده باشم یک صفحه از اروپا سفارش دهم. چرا که نمی‌توانستم طور دیگری یک کپی از آن آهنگ به خصوص را تهیه کنم. پس اگر آهنگ خاصی لازم باشد اکنون زمان تهیه کردنش است (این اتفاق ممکن است برای دی‌جی‌های ایرانی پیش نیامده باشد.)

دی‌جی کردن در مهمونی عروسی

معمولا یک هفته مانده به تاریخ عروسی، باید همه چیز کاملا مشخص شده باشد. من بارها و بارها جزییات را مطالعه می‌کنم و اگر چیزی باشد که ندانم، حتما سوال می‌کنم. من باید مطمئن باشم که روز عروسی تا حد ممکن بدون استرس سپری می‌شود. آهنگ‌های خاص را مرتب می‌کنم، از فایل‌های هارد دیسکم کپی می‌گیرم، و یک کپی هم روی فلش می‌ریزم تا در صورت نیاز از آهنگ‌ها به اندازه کافی کپی داشته باشم. همه وسائلم را بررسی می‌کنم تا چیزی از قلم نیافتد. به محل برگزاری و مسئولین اطلاعاتی می‌فرستم تا در جریان کار قرار بگیرند. چیزهای کوچک زیادی در لیستم وجود دارد که باید قبل از روز عروسی چک شوند.

وقتی روز عروسی فرا می‌رسد، برای بسیاری از دی‌جی‌ها روز کاری سختی است و من هم از این قاعده مستثنا نیستم. من یک دی جی مستقل هستم و همه وسائلم را در یک ون می‌گذارم، رانندگی می‌کنم، همه چیز را نصب می‌کنم، تست می‌کنم، اجرا می‌کنم، وسایل را دوباره جمع می‌کنم و به خانه می‌روم. وقتی همه چیز نصب شد و تست شد، تازه لذت کار من شروع می‌شود.

همه باید مثل یک تیم با هم همکاری کنند و در زمان نیاز به هم کمک کنند. این یعنی همکاری کردن کامل با مسئولین محل برگزاری برای اطمینان حاصل کردن از این که همه چیز در زمان درستش انجام شود. یعنی مطلع کردن عکاس و فیلمبردار در زمانی که قرار است اتفاق مهمی بیافتد برای این که ثبت آن لحظه را از دست ندهند. یعنی برنامه ریزی مجدد در زمانی که چیزی تغییر می‌کند.

آهنگ‌های شب عروسی

این که همه چیز درست انجام شود همیشه در ذهن یک دی‌جی است و دلیل خوبی هم دارد. یک عکاس می‌تواند یک عکس بد بگیرد، چون صدها عکس خوب برای انتخاب کردن دارد. یک مسئول تهیه گل می‌تواند یک یا دو گل شکسته هم داشته باشد، چون گل‌های زیبای دیگر آن ها را می‌پوشانند، یک کترینگ می‌تواند یک ظرف غذای بد هم در کنار بیش از صد ظرف غذای فوق العاده داشته باشد ولی اگر برای دی‌جی مشکلی پیش بیابد، مخصوصا در لحظه‌های مهم، همه چیز خراب می‌شود. برای دی‌جی عروسی شانس دومی وجود نخواهد داشت. اگر یک میکروفون خراب شود، باید یک میکروفون یدک آماده باشد. اگر یک آهنگ پلی نشود، حتما یک کپی دیگر باید وجود داشته باشد. دی‌جی مراقبت زیادی از مراسم می‌کند تا مطمئن شود همه به بهترین شکل سرگرم می‌شوند.

وقتی گپ‌ها در زمان نوشیدن تمام می‌شوند، آخرین غذاها خورده می‌شوند و آخرین حرف‌ها زده می‌شوند، نوبت دی‌جی است که بهترین آهنگ‌ها را طبق صحبت‌هایی که قبلا شده است برای رقص اجرا کند. آهنگ‌هایی که مناسب گروه‌های سنین مختلف و افراد با سلیقه‌های مختلف باشد تا همه لذت ببرند. آنجا من به معلومات موزیک  و توانایی میکس کردنم افتخار می‌کنم.

برای کسانی که دی‌جی‌ها را در کلاب و مهمانی‌های دیگر دیده اند، باید بگویم در مورد عروسی داستان به کلی فرق می‌کند. رقصاندن جمعیتی که برای عروسی آمده‌اند و بعد از پذیرایی چند ساعت نرقصیده‌اند و در محیط پر نور سالن عروسی هستند، مکانیزم متفاوتی دارد. ضمنا شناختن مهمان‌ها و تجربه در مورد تاثیر موزیک‌های مختلف نقش مهمی ایفا می‌کند. در یک شب ممکن است از یک آهنگ موزیک هیت کلاب، به یک موزیک کانتری و بعد به یک موزیک EDM و بعد هیپ هاپ، بعد موزیک دهه هشتاد و بعد هاوس دهه نود بروید. و به عنوان یک دی‌جی حتما باید در مورد این تنوع در سبک‌های موزیک اطلاعات داشته باشید. ولی هدف هنوز همان است، به رقص آوردن مهمان‌ها و انتخاب یک آهنگ که باعث شود یکی از مهمان‌ها با علاقه به شما نگاه کند، نگاهی که نشان می‌دهد این زمان برایش گرانبهاست.

قبل از این که متوجه شوید، شب تمام می‌شود. طوفانی که ماه‌ها در حال وزیدن بود فرو می‌نشیند. آخرین آهنگ‌ها پخش می‌شوند. برای یک دی‌جی این زمانی است که باید وسایلش را جمع کند و به سمت خانه برود. روز طولانی‌ای بود، ولی من بدون شک از این که همه شب خوبی داشته اند بسیار خوشحالم.

پس یک دی‌جی چه کاری انجام می‌دهد؟ پاراگراف‌های بالا تا حدودی قضیه را توضیح می‌دهند. ولی هنوز جزییات زیادی وجود دارد که به آن نپرداخته‌ام. من به طور میانگین 15 تا 30 ساعت برای هر مراسم عروسی وقت صرف می‌کنم که این زمان به نیا‌زها و اندازه مراسم بستگی دارد. ضمنا این نشان می‌دهد که چرا یک دی‌جی مراسم عروسی چیزی بیشتر از چند صد دلار دریافت می‌کند.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

یک دی جیِ عروسی چه کاری انجام می دهد؟
0.0به ابن مقاله امتیاز بدهید !
نمره خوانندگان از 7 رای