در این مقاله، ما در مورد تنظیم درست بافر سایز (Buffer Size) در هنگام ضبط کردن در DAW خودتان صحبت خواهیم کرد. بافر سایز مقدار زمان لازم برای پردازش هر سیگنال صوتی است که به داخل کامپیوتر می‌آید. یک اندازه‌ی بافر سایز استاندارد صنعتی برای اجرای پردازش مورد نیاز در کامپیوتر شما وجود ندارد، زیرا همه‌ی این مسائل به قدرت پردازشی کامپیوتر شما بستگی دارد. تنظیم یک بافر سایز مناسب باعث ثبات DAW شما شده و محدودیت و نا امیدی شما را با کم کردن پیام‌های خطا از بین می‌برد.

چه زمانی باید بافر سایز را تغییر دهید

هنگامی که همه‌ی ما می‌خواهیم کمترین تاخیر ممکن در صدا را داشته باشیم، تنظیم اندازه‌ی بافر سایز به چندین چیز از جمله اینکه چند پلاگین در پروژه استفاده شده‌اند و قدرت پردازش کامپیوتر چقدر می‌باشد، بستگی دارد. اگر اندازه‌ی بافر سایز خیلی کم باشد، ممکن است شما هنگام بازپخش با پیام‌های ارور مواجه بشوید یا ممکن است در هنگام اجرا صدای تیک تیک و پت پت را بشنوید. اگر اندازه‌ی بافر سایز در هنگام ضبط کردن خیلی بالا باشد، هرچقدر هم که صدای صافی بشنوید ممکن است تاخیر کمی در شنیدن صدا وجود داشته باشد که می‌تواند کمی نا امید کننده باشد. در ادامه مقاله ما چند نکته در مورد تنظیم بافر سایز را به شما ارائه داده‌ایم.

بافر کم

-بافر سایز را بر روی کمترین مقدار تنظیم کنید تا مقدار تاخیر را برای شنیدن و مانیتورینگ دقیق تر صدا کاهش دهید. نکته‌ی منفی در مورد کاهش اندازه‌ی بافر سایز این است که این کار فشار بیشتری را بر روی پردازنده‌های کامپیوتر شما وارد می‌کند و آنها را مجبور به سخت تر کار کردن می‌کند.

-تا حد ممکن از کمترین پلاگین‌ها در مرحله‌ی ضبط استفاده کنید تا پهنای باند پردازش کامپیوتر شما بی نظیر بشود. اگر شما پردازنده‌های خودتان را با انجام کارهای دیگر لبریز کنید، به زودی صداهای کلیک تیک تیک و پت پت یا ارورها را تجربه خواهید کرد که ضبط کردن و ترکینگ پروژه‌ی شما را به یک کابوس تبدیل خواهد کرد.

-این به طور معمول بسیار خوب است که بر روی صدای خواننده کمی افکت ریورب اعمال کنید یا از پلاگین‌های سبک دیگری استفاده کنید، اما هنگامی که بافر سایز شما کم شده باشد، شما باید از استفاده کردن از پلاگین‌هایی که با تمرکز شدید بر روی پردازنده‌های کامپیوتر کار می‌کنند، پرهیز کنید.

-شما معمولا می‌توانید بدون آنکه تاخیر زیادی را در سیگنال متوجه بشوید اندازه‌ی بافر سایز را تا ۲۵۶ سمپل بالا ببرید.

بافر زیاد

-در مرحله‌ی میکس کردن، شما تنها باید با بازپخش آن پروژه صدا را به صورت مانیتورینگ بشنوید، بنابراین شما می‌توانید به صورت امن اندازه‌ی بافر سایز را در سطح بالاتری تنظیم کنید، زیرا دیگر در حال مانیتورینگ صدای سیگنال سازها یا وکال‌های زنده نیستید. این بسته به منابع و محدودیت‌های کامپیوتر شما دارد که با صدای تیک تیک و پت پت یا ارورها مواجه نشوید تا به شما اجازه‌ی استفاده‌ از پلاگین‌های بیشتری را می‌دهد.

-ممکن است با بافر سایز بالا، هنگام شروع بازپخش در DAW با اندکی تاخیر برای پخش مواجه بشوید، اما این طبیعی است و نشانه‌ای از خفه و اشباع شدن DAW شما نمی‌باشد.

منبع دی جی سنتر : هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.